Која положба за спиење е најдобра за здравјето?

Сподели со своите пријатели

Колку и да сте уморни, позицијата во која ви е најудобно да заспиете бара многу долго време. Добро ви е позната ситуацијата во која со часови поминувате на креветот барајќи поза во која ќе потонете во мирен сон.

Loading...

На крајот, заспиете во вообичаената поза која ви е омилена, но дали е најдобро за вас и вашето здравје во исто време, открија експертите.

Ако често се вртите среде спиење и сонот ви е наизменично, можеби не ви се допаѓа положбата на телото во кое спиете. Општо познати се четирите најчести пози во кои спијат повеќето луѓе, а секоја од нив има свои предности и недостатоци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

 

 

Меѓутоа, експертите сега утврдиле дека постои поза која е најздрава за време на спиењето.

Поза на фетусот

Ова е поза во која спијат повеќето жени, а според австралискиот експерт Елина Винел, таа е најлоша. Винел тврди дека телото е во оваа положба е во грч цела ноќ.

Loading...

„Ако одиме да спиеме во оваа поза, му сигнализираме на нашиот нервен систем дека сме во некаков вид бегство, борба и дека не сме сигурни“, нагласува експертот и предлага повеќе да изберете отворена поза каде што отворете ги белите дробови и дишете подлабоко.

 

 

Спијте на страна

Без разлика дали е на левата или на десната страна, оваа положба на телото е опишана како една од подобрите, а особено се препорачува употреба на перница за глава и друга дополнителна перница како странична потпора.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

“Гледајќи од структурна, невролошка или мускулна перспектива, оваа положба е многу добра. Исто така за вашите дишни патишта, но и за варење. Особено ако лежите на левата страна”, објаснил д-р Ерлих во една од своите написи.

Спиење на стомак

„Спиењето на стомак е најлошо. Спиењето во таа положба врши притисок врз мускулите на главата, вратот, ги оптоварува зглобовите, а исто така го оштетува долниот дел на грбот и карлицата“, велат експертите кои со години набљудувале која положба на спиење е најздрава за. човечкото тело.

 

Loading...

 

Во жаргонот наречен „слободен пад“, оваа положба на спиење има фатален ефект и врз респираторниот систем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да јадете за рамен стомак и добро расположение?

Спиење на грб

Многу експерти се согласуваат дека положбата на спиење на грб е најздрава за човечкото тело. Иако оваа поза ретко некому му прилега, среќниците се оние кои се навикнати да спијат на грб.

Се препорачува вратот, главата и горниот дел од градите да бидат малку подигнати во оваа положба.