Која е причината за пад на рускиот воен авион?

Сподели со своите пријатели

Истрагата ја смета техничката неисправност на авионот како главна верзија за падот на воениот Су-34 во Јејск.

Loading...

На местото на инцидентот работат воени истражители, криминолозите и претставници на форензичкиот центар.

„Како резултат на истрагата, на аеродромот за полетување се запленети примероци гориво, како и потребната документација. Пилотите кои успеале да се катапултираат, како и персоналот на аеродромот се сослушани, пишува РИА Новости.

Истражниот комитет покрена кривична постапка по член „Повреда на правилата за летање или подготовка за нив“.

Претходната ноќ во Јејск, руски суперсоничен ловец-бомбардер Су-34, кој полетал од блискиот аеродром, паднал во дворот на деветкатница.

Пилотите се катапултирале. По падот, се запалило авионското гориво, пожарот се проширил на површина од 2.000 квадратни метри.

Според последните податоци, загинале 13 лица, меѓу кои три деца. Повредени се 19 лица, а на семејствата им помагаат 40 психолози од Краснодар и Јејско.

Четворица пациенти се префрлени во болницата Регионален центар.

Loading...