Кој ќе ја напушти Македонија нема да се врати следните 3 месеци

Сподели со своите пријатели

Секој македонски граѓанин кој ќе сака да ја напушти државата, на излез ќе мора да потпише изјава во која ќе тврди дека во следните три месеци нема да се враќа назад.

Loading...

Ова е една од последните мерки кои ги донела Владата на Република Северна Македонија со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, а ја соопшти попладнево на прес конференција премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски во име на Владата побара официјално претседателот да прогласи вонредна состојба.

Како што информираше министерот за надворешни работи утринава, и покрај сите апели да не се патува, на патување од државава за еден ден заминале 1.331 граѓанин.

Никола Ивановски


Leave a Reply