КОЈ Е ЗОДИЈАК? Познатиот криминалец кој половина век вешто бегаше од полицијата! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Соединетите држави го идентификуваа еден од најбараните сериски убијци во доцните 1960-ти, познат како Зодијак, пишува Фокс њуз.

Loading...

Група експерти од The ​​Case Breakers открија дека сторителот се вика Гери Френсис Пост и дека починал на крајот на 2018 година.

За време на долгогодишна истрага, експертите открија нови докази: фотографии на кои се гледаат лузни на челото на убиецот, идентични на оние прикажани на композитните слики на Зодијакот.

Деталниот транскрипт од неговите писма, исто така, помогна да се открие идентитетот на манијакот.

Покрај тоа, на едно од местата на злосторството е пронајден и рачен часовник со остатоци од боја.

 

 

Loading...

Се претпоставува дека ги носел убиецот. Како што се испоставило, Гери Пост работел како сликар повеќе од четириесет години.

Зодијак ги извршил своите злосторства во Северна Калифорнија кон крајот на 1960-тите и раните 1970-ти. Првото убиство го извршил во 1968 година: застрелал млад човек и млада жена.

Вкупно пет убиства се идентификувани и поврзани со Зодијакот, но тој си припишал дури 37 жртви кои полицијата не можела да ги реши.

Криминалецот се стекна со слава откако почна да испраќа пораки до редакциите во Сан Франциско, во кои ќе ја преземе одговорноста за злосторствата и ќе се заканува дека ќе изврши нови.

Прекарот Зодијак го добил затоа што своите пораки ги потпишувал со симбол во форма на вкрстен круг.

Некои од пораките се криптограми, дешифрирани многу години подоцна.

 

Loading...