Кој е Џордан Бардела? Човекот кој предизвика хаос на европските избори!

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон доживеа тежок пораз на европските избори во неделата од лидерката на екстремната десница Марин Ле Пен.

Loading...

Макрон веднаш го распушти парламентот, рече дека не може да го игнорира тешкиот пораз на изборите во ЕУ и распиша нови избори за 30 јуни и 7 јули.

Иако Марин Ле Пен е сè уште заштитно лице на француската екстремна десница, нејзиниот 28-годишен штитеник Џордан Бардела се повеќе и повеќе го краде центарот на вниманието.

Кога екстремно десничарската партија Национален собир ја започна својата кампања за европските избори пред три месеци во Марсеј, најгласните овации не дојдоа за Ле Пен, туку токму за Бардела, харизматичниот претседател на партијата.

Лидерот на партијата е роден во Париз и стана добро познато име во француската политика за релативно краток временски период откако стана на чело на партијата на крајот на 2022 година.

Анкетите предвидуваа дека Бардела може да ја предводи француската крајна десница до најголемата изборна победа досега.

А излезните анкети од изборите за Европскиот парламент покажаа дека токму тоа се случи – партијата на Марин Ле Пен освои околу 32 отсто од гласовите, десет повеќе од претходните европски избори во 2019 година и 17 отсто повеќе од партијата на Макрон.

Зошто младите го сакаат Бардела?

Бардела е особено популарен кај помладата популација. Ле Монд се обиде да објасни зошто го направил тоа во својата статија.

Loading...

Во него, Бардела е наречен „политичар кој ќе одржи популистички говор обоен со ксенофобија“, додека двајца 17-годишници возбудено го чекаат пред зградата на парламентот.

Во текстот наведуваат дека помладите гласачи од 18 до 24 години најчесто бегаат да гласаат за екстремната десница, но со доаѓањето на Бардела тоа се променило.

Речиси една третина од гласачите од таа возрасна група, според анкетите, го поддржале „Националниот собир“ на изборите за Европскиот парламент.

Пред 20 години, младите на транспаренти ѝ порачаа на таа партија да се „е*е“, а како што стојат работите, новата генерација ќе ги донесе на власт во Франција на изборите што следуваат на 30 јуни и 7 јули.

Една од причините што ја дадоа е „враќањето на гордоста“ и надежта дека некој конечно ќе ги слушне што имаат да кажат.

– Тој е со нас, со нас луѓето, за разлика од другите. Се спушти меѓу народот, тоа треба да го прават и другите, а тоа што е млад уште повеќе му помага, изјави 20-годишната студентка Клара за Ле Монд.

Бардела е многу активен и на социјалните мрежи, што му го олеснува пристапот до помладата популација.

Она што го прави поблизок до просечниот Французин е фактот што потекнува од семејство кое важи за средна класа. Неговата мајка е асистент, а татко му има мал бизнис.

Loading...

Покрај тоа, тој израснал во предградијата на Париз, а неговите родители се развеле, па растењето секако не му било лесно.

Младите во Франција се фрустрирани затоа што со години гледаат како нивните родители се „борат низ животот“ и не успеваат да ги подобрат статусот и финансиската состојба, додека имаат впечаток дека другите напредуваат без труд и работа, што е токму она што Бардела и „Националната собирање’ декларативни брчки.

Во разговорот на новинарот на Ле Монд со младите кои дојдоа да го слушаат говорот на Бардела, не беа сите по трагата на младата Клара.

-Дојдовме да го видиме идниот претседател. Зошто? Затоа што е бел. Франција на Французите, одговори група од шест млади момци, воопшто не криејќи ги своите расистички ставови.

Голем број млади гласачи го избраа Бардела од многу поедноставна причина.

– Моите родители се гласачи на Народното собрание. Уште од времето на Жан Мари Ле Пен. Ние сме семејни симпатизери на партијата, Бардела е вистинскиот избор, изјави за Ле Монд млад човек кој сакаше да остане анонимен.

Иако на почетокот изгледа дека причината за гласањето за Бардела е тешко да се најде, младите интервјуирани на Ле Монд дадоа неочекувано многу.

Одличниот резултат на изборите за Европскиот парламент многу веројатно ќе се прелее и на парламентарните избори, а сè што мораше да направи Марин Ле Пен, заедно со трагично лошата француска влада, е да поттикне ново, младо име кое привлече широк спектар на гласачи.

Loading...

Популарност на бранот популизам

Француската екстремна десница, инаку, ја зголеми популарноста во изминатата деценија, возејќи го бранот на популизам забележан на други места во Европа – и бележи се подобри и подобри резултати од избори во избори.

Бардела одигра клучна улога во зајакнувањето на позицијата на неговата партија откако стана лидер на партијата.

Сега тој е една од најбрзо растечките француски политички ѕвезди.

Според една неодамнешна анкета, Бардела е втор најпопуларен политичар во Франција, зад поранешниот премиер Едуар Филип и пред Ле Пен.

Неговата „тефлонска“ популарност значи дека и покрај неговата тенденција да се оддалечи од партиските линии, нема простор за критики на неговото раководство во редовите на Националното собрание.

Таква е големината на согледаната закана од замавнувањето на екстремно десничарскиот лидер што се смета дека изборот на Макрон за 34-годишниот Габриел Атал е директен одговор на подемот на Бардела.

Loading...

– Атал и Бардела се од иста генерација, тоа е очигледно. Атал има политичка острина, тој знае како да даде поента, со суштина, така што тој е некој што може да се соочи со Националниот митинг, рече помошникот на Макрон.