Кои се победниците, а кои губитниците на изборите во Америка?

Сподели со своите пријатели

Неколку часа по затворањето на првите избирачки места, допрва треба да се одлучат многу клучни трки на изборите за американскиот Конгрес, а контролата на американскиот Сенат сѐ уште е во голема мера неизвесна, пишува Би-Би-Си.

Loading...

Тоа беше добра ноќ за републиканците, но далеку од одлична. Нивните надежи за бран кој ќе ги доведе до победа во десетици тесни изборни трки сѐ уште не се реализирани.

Тие веќе изгубија едно место во Сенатот, во Пенсилванија, и ќе треба да победат во две од тие три држави – Невада, Аризона и Џорџија – за да ја преземат контролата над таа комора.

Еве неколку клучни изборни настани досега.

Републиканците на пат да победат во Претставничкиот дом

Дури и кога демократите победуваат во некои тесни трки, се чини дека републиканците се на пат да освојат мнозинство во Претставничкиот дом. Прашање е, сепак, колкаво ќе биде тоа мнозинство.

Благодарение на нивното изненадувачки силно прикажување во 2020 година, републиканците беа само неколку места помалку од мнозинството. И тие ги започнаа овие избори со вградена предност по прекројувањето на некои конгресни области во конзервативните држави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж

Со секое мнозинство, републиканците ќе можат да ја треснат вратата на законодавната агенда на демократите и да ги засилат истрагите за администрацијата на Бајден. Тоа е победа по секој стандард.

Флорида реизбран за републиканецот Рон ДеСантис

Пред четири години, Рон ДеСантис го освои гувернерот на Флорида за кусур процентен поен пред демократот Ендрју Гилум.

Loading...

По четири години од неговото лидерство во конзервативците, за време на кои тој се потпираше на жешките културни прашања како што се правата на трансродовите и „критичната теорија на расата“, се спротивстави на ограничувањата поради пандемијата на коронавирус и стана редовен гостин на конзервативните вести, тој беше реизбран со удобна маргина.

Особено е впечатливо како го направи тоа.

Во 2018 година, тој го загуби демократското упориште во округот Мајами-Дејд за 20 проценти.

Оваа година, тој е на пат да стане првиот републикански кандидат за гувернер кој победил во мнозинската хиспанска област по Џеб Буш во 2002 година.

Можеби тоа ќе го направат и со двоцифрен процент.

Прецртувањето на окружните линии од страна на ДеСантис за да ги фаворизира републиканските кандидати, исто така, се исплатеше. Неговата партија на тој начин освои најмалку две од петте места што и се потребни за да го контролира Претставничкиот дом.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Овие успеси во голема мера ќе му помогнат на гувернерот на Флорида како отскочна даска од која ќе започне претседателска кампања – ако тој така сака.

Како да се нагласи поентата, толпата на победничкиот митинг на ДеСантис во вторникот вечерта извикуваше „уште две години“ – премолчено признание дека ако одлучи да се кандидира за претседател на САД, ќе мора да поднесе оставка како гувернер на половина од четирите години. термин.

Loading...

Ако ДеСантис сака да ја добие републиканската претседателска номинација во 2024 година, можеби ќе треба да се спротивстави на најистакнатиот републикански жител во неговата држава – поранешниот претседател Доналд Трамп.

Променлива ноќ за Трамп

Доналд Трамп можеби не беше на гласачкото ливче, но сепак остави свој белег на нив.

Поранешниот претседател одржа краток говор од својот дом во Мар-а-Лаго и прогласи убедлива победа на кандидатите што ги поддржа.

Вистината, сепак, е покомплицирана.

Неговите кандидати се бореа против главните републикански опции. Мехмет Оз ја загуби трката за Сенатот во Пенсилванија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж

Се чини дека Хершел Вокер оди на вториот круг во Џорџија. Блејк Мастерс заостанува во Аризона.

Само Ј.Д. Венс во Охајо постигна неприкосновена победа, иако со потесна разлика отколку што би сугерирала трендовската конзервативна држава.

Републиканците ќе ги преиспитаат неговите политички инстинкти по вторник навечер. И ако следната недела започне нова трка за претседател, тоа ќе биде од послаба позиција.

Loading...

Разочарување за демократските ѕвезди

Бето О’Рурк во Тексас и Стејси Абрамс во Џорџија ги загубија своите држави во 2018 година, но ги освоија срцата на демократите со тесни порази.

Нивната способност да соберат милиони долари од кампањата и да изградат импресивна публика доведе многумина од левицата да ги гледаат како иднината на партијата.

Нивните следбеници се надеваа дека ќе бидат успешни оваа година, но тоа не се случи. Абрамс пред четири години тесно загуби од републиканецот Брајан Кемп, а овој пат таа ќе заврши далеку зад него.

О’Рурк загуби од републиканскиот гувернер Грег Абот со поголема разлика отколку од сенаторот Тед Круз.

Демократите ќе мора да почнат да бараат нови ѕвезди.