Кои се највредните марки на автомобили во светот сега?

Сподели со своите пријатели

Светот на автомобилите драстично се промени во последните десет години. Електрификацијата и војната против CO2, потоа растот на азискиот пазар, драстично го променија балансот на моќ меѓу најголемите, а суверен светски лидер сега е Тесла, без разлика дали ќе го погледнеме вреднувањето на брендот или необработените податоци за вредноста на акциите на берзите.

Loading...

Каде се Мерцедес и БМВ или Фолксваген и Форд кои порано беа блиску до врвот или на самиот врв?

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јули 2022 година, еден од најтоплите досега

Тесла е речиси шест пати поврена од Форд и осум пати повреден од Фолксваген, пред кој дури е и кинески бренд, BYD, пишува Auto Club.

Список на топ 10 највредни марки на автомобили во 2022 година (во милијарди долари):

Тесла 75,93

Тојота 33.11

Мерцедес-Бенз 30,35

БМВ 27,59

Loading...

Форд 13.21

Хонда 11,12

Ауди 10,67

BYD 10,52

Фолксваген 9,25

Порше 8,61