Кои се најлошите и најнездрави намирници во светот?

Сподели со своите пријатели

Кога сите би живееле според ова правило, диететската индустрија би изгледала сосема поинаку.

Loading...

Сепак, на полиците на продавниците сè уште има голем избор на храна која е полна со шеќер и калории, а понекогаш е многу тешко да се одолее на искушението.

Поради оваа причина, ви носиме листа на најлоши намирници за здравјето на вашето тело, но и неговиот изглед. Значи, ако обрнете внимание на линијата, избегнувајте ги во широк лак.

Чипс

Можете ли да застанете на само еден? Веројатно не на ниту едно пакување…

Дали знаевте дека некои комбинации на чипс внесуваат 500 милиграми натриум и околу ¼ лажици сол, што е околу една третина од препорачаниот внес на натриум дневно?

Едно истражување покажа дека оваа храна ќе додаде повеќе килограми на оние кои ја јадат од слатки пијалоци, преработки од месо, црвено месо и слична храна.

Пржено пилешко

Пилешкото се смета за здрава храна и подобар избор од црвеното месо бидејќи нема многу заситени масти и е одличен извор на протеини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Но, ако му додадете брашно и го пржите на масло, протеинот штотуку сте го претвориле во најнездравото јадење.

Loading...

Кога ќе натопите пилешко во масло ќе апсорбира многу маснотии и така во голема мера ќе ја промени калориската вредност на садот.

Уште полошо е да се обезбеди во растителни масла кои можат да ослободат транс масти, кои се поврзани со зголемен ризик од срцеви заболувања, развој на рак и дебелина.

Крофни

Подготвени се од брашно, шеќер и масло, што значи дека содржат транс масти, најлош вид маснотии што само ќе го зголемат нивото на лош холестерол и ќе го намалат нивото на добриот, според експертите на клиниката Мајо.

Фондант

Тоа е комбинација од шеќер, вода, желатин, растително масло и глицерин. Млеко?

Можеби, но само за да знаете како оваа последна храна е поврзана со лошото здравје на бубрезите, велат експертите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Ладни парчиња

Иако често се наоѓаат на нашата трпеза, тие содржат натриум нитрат кој може да предизвика хронично воспаление на артериите, што може да доведе до атеросклероза – стеснување на артериите.

Пржено сирење

Сите знаеме дека помфритот е нездрава храна, па јасно е дека ќе станат уште поопасни доколку им се додаде пржено сирење.

Ситото за купување може да содржи до 430 милиграми натриум, 19 проценти од препорачаната дневна доза, а дополнително 10 проценти од препорачаната количина на маснотии.

Loading...

Конзервирана супа

Дури и оние супи кои се полни со грашок или зеленчук можат да бидат многу солени, па некои од нив содржат и 500 милиграми натриум по порција.

Според Американската организација за срце, ова е храна која се наоѓа на листата на 6-те најлоши.

Крем за кафе без млеко

Звучи одлично, нели? Веројатно ги имате на вашата маса или кујна. Па, време е да ги фрлите бидејќи овие долготрајни производи често содржат супстанции создадени со хидрогенизација на мастите или едноставно – транс масти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Запомнете дека тие влијаат на развојот на кардиоваскуларни болести.

Житарки обложени со шеќер

Веруваме дека веќе го знаете ова, но ако случајно сте го пропуштиле – таквата храна не содржи влакна, но затоа е богата со шеќер и јаглехидрати.

Поради оваа причина, таа се смета за најлош појадок, па размислете да додадете малку чоколадно млеко во овесната каша, таа е полна со влакна, за што вашето варење ќе ви биде благодарно.

Пециво

Уште еден лош избор за појадок – големо топче бело брашно, и јаглехидрати во едно пециво можете да најдете колку во 5 кришки леб.

После тоа, вашиот шеќер во крвта ќе скокне, па ќе падне исто толку брзо, а вие само ќе сакате повеќе…

Loading...

Изберете мудро храна за појадок што служи за да ви обезбеди енергија за сите секојдневни обврски, но и хранливи материи и витамини што му се потребни на телото.