Кои се најдобрите апликации за годината мината „во четири ѕида“?

Сподели со своите пријатели

Во минатогодишниот избор за Apple апликација на годината, „алатката“ што им овозможи на корисниците да прават квалитетни фотографии од активности на отворено со употреба на долга експозиција се покажа како најдобра.

Loading...

Оваа 2020 година, сепак, од познати причини, повеќето активности, вклучително и употребата на телефон, се многу повеќе поврзани со времето поминато дома…

Затоа, наградата ја доби апликацијата Wakeout, која на корисниците им дава предлози за активен одмор дома.

 

 

Ова се вежби што можат да се направат од каучот и им помагаат на луѓето да „се олеснат“ после работа, совршени за луѓе кои се движат од кревет до работна маса.

Меѓу најдобрите апликации за оваа година, избрани од Google, се Disney+ and Loóna, кои му даваат на корисникот слики и звуци дизајнирани да му помогнат подобро да заспие.

Loading...

 

 

И на прв поглед, овој избор изгледа како да сите сме седеле дома под стрес цел ден оваа година.

Што не е далеку од вистината…

Овогодинешниот избор на апликации покажува дека технологијата игра важна улога во помагањето да се прилагодиме на новото живеење, работењето, славењето, вежбањето и сè што бевме принудени да го направиме од дома оваа година, пишува Си-Ен-Ен.

Исто така, на списокот на Google е и Calmaria, апликација која им помага на корисниците да се смират и да се релаксираат со координирање на техниките за дишење.

 

Loading...

 

Bazaart е прогласена за најдобра апликација за забава, која ви овозможува да ја менувате позадината на фотографиите, така што корисниците можат барем да се преправаат дека се некаде каде што не можат да одат поради пандемијата на коронавирусот.

 

 

SpongeBob: Krusty Cook-off  беше прогласена за најдобра игра од Google Play Store за 2020 година. Новата игра со добро познати карактери беше избор на корисниците оваа година.

 

Loading...

 

Некои од избраните апликации, сепак, не само што помогнаа во месеците претежно поминати во четирите sида, туку се претворија во сериозна работа.

Така, Zoom, која Епл ја прогласи најдобрата апликација за iPad, годинава оствари раст од дури 3.000 проценти, станувајќи од „редовна“ платформа за видео конференции, алатка преку која денес присуствуваме на состаноци, собири, а можеби и на прослави, но и кога владите одржуваат седници и одржуваат меѓународни состаноци.

 

Loading...

 

И „Епл“ и „Гугл“ заклучуваат дека апликациите се користеле многу за добри цели, како што се здравствени и економски причини, и како добар пример ја наведоа ShareTheMeal, добротворна апликација за донации на Обединетите нации.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *