Кога Џон станал Џејн: Нејзиниот маж станал жена, но еве зошто не се развела од него

Сподели со своите пријатели

– Мини тексас здолниште, жешки панталони, колекција на долна облека од чипка и пар црни потпетици. Почна да ми се врти во главата додека претурав во торбата што се наоѓаше во задниот дел на плакарот. Првата мисла беше дека мојот сопруг, со кого бев во брак осум години, има афера. Моето срце чукаше диво, мојата фантазија работеше со полна пареа. Јас вратив сè во торбата и ја вратив таму каде што беше. Очајно сакав да ја дознаам вистината – се присетува на Барбара Хемлин (72) од Сомерсет, Велика Британија.

Следниот ден требало да летаат во Канада, па таа одлучила, иако не било лесно, да почека додека не се открие тајната на нејзиниот сопруг. Тие слетале, се одмориле, но таа не можела да издржи.

Loading...

– Легнавме во кревет заедно, беше темно, а мене дополнително ми се стемни пред очите. Го прашав чија е женската торба што ја најдов и тој одговори, „Моја“. На мое изненадување „другата жена“ всушност беше тој. Јас во тоа време имав 49 години, а Џон имаше 48 години. Бевме во брак осум години, но никогаш не мислев дека сака да носи женска облека – продолжува таа.

Тој вели дека толку се плашела од прељуба што неговата исповед му донела олеснување, но таа не се надевала дека ќе реши еден ден да го смени полот.

Тој заминал на операција пред пет години и станал жена. Потоа, всушност, започнале сериозни проблеми во нивната врска, но тие биле во можност да ги надминат.

– Нашиот брачен живот пред таа операција беше блажен. Двајцата работевме како наставници во основното училиште Сомерсет, се запознавме на работа и станавме интимни откако тој се разведе од жената со која има син и ќерка. Две години порано, и ја се разделив на таков начин. Џон и јас никогаш не сакавме да основаме семејство од нашите семејства затоа што тој веќе имаше деца, а јас немав некои силни инстинкти за мајка“, рече таа.

Денес, кога го свртува филмот во главата, вели дека имало индиции. На пример, тој секогаш имал чисти и негувани нокти и сакал да оди со неа на шопинг. Тие биле силно поврзани, физички и интелектуално, и ова продолжува и денес.

„Тој ми рече дека облекувањето во женска облека го направи многу опуштено, и тој импулс потекнува во него уште кога бил шестгодишно дете. Го слушав внимателно и се обидов да го разберам. Знам, јас не би ја продолжила нашата врска, ако тој тоа ми го кажеше тоа на почетокот. Ние лежевме таму тој ден, кога тој се исповедаше за сè, минавме часови во кревет и разговаравме. Мојата реакција не само што го изненади, туку и јас. Она што го слушнав не ме одврати. Бев поотворена за нешто повеќе отколку што мислев, бидејќи нашата љубов е многу подлабока од самиот пол“, рекла таа.

„Ова можеби звучи чудно, но сето тоа е возбудливо“. Тој веќе не мораше да купува скришно женска облека, туку го правевме тоа заедно. Ги обиколивме продавниците околу Ванкувер. Ќе купевме нешто и продавачите претпоставуваа дека тоа е за мене“, додаде таа.

По враќањето во Велика Британија, таа му рекла дека таа едноставно мора да им каже на своите двајца најдобри пријатели, и тоа не му пречело. И тоа било добро за нив.

Loading...

– На мое изненадување, тој беше многу привлечно облечен како жена, можеби затоа што тој беше многу среќен во тие моменти, а пред сè беше човек што го сакав. Сеуште беше заљубен Џон во мене – рекла Барбара, додавајќи дека таа никогаш не го прашувала дали го привлекуваат мажи, таа не чувствувала потреба затоа што тие биле верни еден на друг.

По некое време, тие почнале да излегуваат заедно, и како жени, и во тие моменти решил да се нарече себеси Џејн.

Тие знаеле да одат во Лондон, да одат во ресторани… После тоа, станало сосема нормално да се облекува во женска облека кога се враќал дома од работа. На почетокот носел мини здолништа, но со текот на времето почнал да се облекува многу како неговата сопруга.

Дека сакал да го смени полот, Џон признал во 2011 година. Тој сакал да започне со хормонска терапија и на крајот да оди „под нож“.

– Некоја вознемиреност ме погоди. Се чувствував како да тонам. До тој момент, јас не го изгубив сопругот и тогаш морав да се соочам со идејата дека мажот со кој се омажив е навистина жена. Но, на крајот, знаев дека ќе останеме заедно. Ја сакав Џејн и таа мораше да го стори тоа за да биде вистински својоа, па немаше смисла да се расправа – продолжи Барбара.

После една година земање на хормонска терапија, градите на Џон почнале да растат и косата на лицето му исчезнала.

Живеел целосно како жена две години пред постапката. Тој предавал на универзитетот како Џејн и добил стотици пораки за поддршка од неговите студенти. Тоа не им пречело ниту на работодавците, но неговата сопруга започнала да се распаѓа ментално, а со тоа и нивната врска.

Тие заедно отишле на терапевт и поминале низ криза. Ова било проследено со операција за да се отстранат неговиот пенис и тестисите и да се создаде вагина. Тоа било во јуни 2014 година.

„Возевме во болницата четири часа и стравот се зголеми кај мене. Се загрижив дека операцијата може да тргне наопаку. Но, сè помина според планот. Чувствував дека сум помалку вознемирена и дека можеби ќе можам да се преселам во следната фаза на нашите односи и нашиот живот заедно – рекла таа, додавајќи дека е многу горда на неа.

– Џејн се класифицира како „лезбејка транс жена“, што значи дека таа сè уште ме привлекува, како и јас неа. Сè уште сме интимни како брачна двојка, сè уште се бакнуваме и разгалуваме. Имам 72 години, пензиониран и дружењето е најважната работа сега. Никогаш не сум пропуштил да лежам покрај човечкото тело и повеќе не мислам на Џејн како Џон. Нашата приказна покажува дека со текот на времето и храброста, бракот може да преживее сè. На крајот на краиштата, јас и Џејн сме обични луѓе чија љубов надминува сè “, рекла таа и се свртела кон Џејн.

Loading...

И Џејн (порано Џон) ја сподели нејзината страна на приказната:

– Кога за прв пат излегов пред јавноста, сите велеа колку сум храбра, но и Барбара беше храбра. Со години сакав да и кажам сè, но премногу се исплашив дека ќе ме остави. Уште од кога знаев за себе, се чувствував како да сум роден во погрешен пол. Како дете, јас тајно менував облека со девојка од соседството, надвор од љубопитност на децата – вели Џејн.

Се присетила на нејзината мајка како ја нарекувала „глупаво момче“ кога спомнал/а дека сака да се облече како девојче.

– Одењето во училиште само за момчиња беше тежок период, знаев дека ќе ме исмеваат ако забележат индикација за женственост. Се чувствував мачно одвнатре, обидувајќи се да ги разберам моите емоции затоа што знаев дека не сум геј, не сакам момчиња. Почнав да се облекувам тајно како девојче. Ќе завиткав пешкир околу мене како здолниште, ставав тениски топки под мојата кошула. Тогаш би го фатил одразот во огледалото и се ужаснав. Моментот на пријатност беше толку минлив – продолжи таа.

Таа признава дека чувствувала огромно чувство за олеснување кога Барбара спомнала дека пронашла скриена кеса со женска облека.

Loading...

– Тајно ја облекував вечерта кога ќе излезеше таа. На некој начин, се чувствував пријатно, но повторно беше страшно што не можев да го споделам тоа со Барбара. Некои жени можеби се чувствуваат изневерени од нејзиниот сопруг во нејзината ситуација, но таа не е така. Не се чувствував виновен затоа што не бев виновен што сум трансродова личност. Така се родив. Никој навистина не разбира зошто е тоа така “, раскажува Џејн.

Таа вели дека Барбара ја научила како да прави добра шминка и била задоволна од она што го видела во огледалото, но нешто сè уште не ѝ дало мир.

– Со текот на времето, почувствував зголемен порив да направам целосна транзиција. Тешко беше да се жонглира со два идентитета. Дури имав два вида гардероба, еден за за отворено и еден за празници, специјални настани и вечери дома. Многу трансродови луѓе беа одбиени од нивните семејства, па се плашев дека моите сега возрасни деца ќе го прифатат тоа. Разбирливо, тие беа шокирани. Решив да признаам сè на мојата поранешна сопруга, исто така, затоа што знаев дека на децата им треба некој за да разговара за тоа“, вели тој.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *