Кое време од денот е најдобро за секс? Еве што велат експертите!

Сподели со своите пријатели

Секс терапевтот Тами Нелсон одговори на едно од најважните прашања поврзани со сексот што ги мачи многумина од нас – кое време од денот е најдобро за практикување врски?

Loading...

Нелсон тврди дека тоа е индивидуално за секој пар и додава дека секое време од денот има свои предности.

Утрински секс

На пример, има многу придобивки од утринскиот секс, од лесни вежби наутро до одличен почеток на денот.

„Нивото на тестостерон е природно повисоко во телото на мажот наутро, поради што мажите обично имаат утринска ерекција“, објаснува Нелсон, а пренесува порталот Mind Body Green.

 

 

Loading...

Сертифицираниот секс тренер Џиџи Енгл додава дека утринскиот секс би можел да биде попријатен бидејќи телото е поопуштено.

„Дото на карлицата не се намалува од стресот, а пулсот е помал, што може да помогне во релаксација и чувство на поголемо задоволство“, вели таа.

Сепак, тој тврди дека има некои негативни страни во утринскиот секс.

„Кога вашето тело само што се буди, вашите синапси не работат со полна брзина“, објаснува таа. „Вашето тело сè уште е во „режим на спиење“ и не чувствува сексуални дразби како кога сте целосно будни. Вашите нервни завршетоци спијат“, додава тој.

 

 

Придобивките од попладневното уживање

Loading...

Иако е малку поретко од утринскиот или вечерниот секс, попладневниот секс е добра опција доколку знаете дека ќе бидете уморни до крајот на денот.

„Најдете време кога и двајцата ќе бидете одморени и кога ќе можете да одморите без да бидете исцрпени или кога работата или семејниот живот не ви пречи“, вели Нелсон, додавајќи дека, се разбира, може полесно да се каже отколку да се направи. .

Придобивките од сексот пред спиење

„Оргазмите се билет во еден правец за здрав сон“, вели Енгл.

 

 

„После неверојатен секс и оргазам, вашиот мозок ослободува коктел од хормони со добро чувство како што се серотонин и окситоцин. Овие хормони го олеснуваат поврзувањето меѓу партнерите.

Loading...

„Додавањето секс во вашата редовна рутина ќе го подобри вашиот однос со партнерот и ќе го направи возбудлив. Ќе ви даде нешто на што треба да се радувате на крајот на тешкиот ден, што ќе ве возбуди кога ќе го видите партнерот.

Нелсон заклучува дека најдобро време од денот за секс е она што најмногу ви одговара.

Без разлика во кое време од денот, сепак ќе имате корист од оргазмот воопшто, како што се подобрена циркулација, имунитет и намален стрес. Така, иако можеби нема најдобро време за секс, не постои такво нешто како лошо време.