Климатските активисти ја прекинаа пловидбата на Рајна

Сподели со своите пријатели

Швајцарската кантонска полиција соопшти дека утринава го запрела речниот сообраќај на Рајна кај Базел на северот на Швајцарија поради акција на климатски активисти.

Loading...

Ситуацијата е под надзор, изјави полицискиот портпарол за агенцијата АТС и увери дека нема повредени.

Десетина активисти организираа акција од мостот Три рози во центарот на градот со цел да го попречат транспортот на гориво на Рајна, која е една од главните речни трговски патишта во Европа, пренесува Бета-Франс прес.

Шест активисти се спуштиле по мостот и развиле два транспаренти на кои пишувало „Слобода на движење на луѓето, а не нафта“ и знак „Стоп“, јавува АТС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци