Клима уреди: Која е идеалната температура за возење?

Сподели со своите пријатели

Не претерувајте со ладењето, но не возите ниту во сауна.

Loading...

На високи температури, возачите ќе бараат освежување во клима уредот, но не треба да претеруваат. Екстремите сигурно не се добри, ниту премногу висока температура, ниту премногу ниска.

Ако е 30 степени надвор, не поставувајте ја климатизацијата во автомобилот на, на пример, 17. Не е ниту здраво ниту добро, особено кога ќе излезете од возилото по долго возење и ќе стапнете во тропски услови.

Германскиот автомобилски клуб АДАК обично препорачува температури помеѓу 22 и 25 степени. На тој начин ќе останете фокусирани додека возите.

 

 

Не насочувајте го воздухот директно во главата или торзото, туку насочете го отворот за вентилација кон шофершајбната.

Loading...

Потрошувачката на гориво со вклучен „клима уред“ расте до еден литар гориво на 100 километри.Но, не штеди.

Дури и кога автомобилот е 27 степени, станува стресно зад воланот. Температурата на телото и пулсот се зголемуваат.

Ова ја намалува способноста за концентрација и брзината на реакција.

 

 

Ако температурата се искачи од 25 на 35 степени, ризикот од несреќи се зголемува за 20 проценти. Ризикот е како да возите со 0,5 промили алкохол во крвта.

Која е идеалната температура за возење за вас и како ја прилагодувате климатизацијата во топлите денови?

Loading...

Leave a Reply