КК Куманово се враќа во БИБЛ лигата

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово и официјално аплицираше да се врати во Балканската лига во претстојната сезона 2020-2021 година.

Барањето, како што велат од БИБЛ, поддржано од Кошаркарската федерација на Северна Македонија пристигнало вчера и сите потребни документи за да се регистрираат.

Loading...

Така, КК Куманово е 2-риот македонски клуб што ќе ја претставуваат земјата во БИБЛ.

КК Куманово учествуваше во БИБЛ Лигата во текот на сезоните 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015 со најдобрите настапи на клубот во сезоната 2016-2017 кога завршија како вицешампиони губејќи ја финалната битка од бугарскиот Берое.

Поради финансиски проблеми, по меѓусебниот договор со БИБЛ, КК Куманово мораше да престане да игра во ноември 2017 година во средината на сезоната 2017-2018.

И покрај ова, некои од најинтригантните трилер-игри во историјата на Балканската лига се одиграа токму во Куманово –со  Рилски Спортист, Гилбоа Галил, Левски Софија, БК Кавала итн.

– Во моментов клубот има ново раководство и голема финансиска поддршка од општината Куманово и самиот градоначалник – Максим Димитриевски. Тој е огромен поддржувач на спортот воопшто и тој силно стои зад одлуката на КК Куманово да се врати на меѓународната сцена преку БИБЛ, информираат од лигата.

Откако ќе се подобри патната состојба меѓу Бугарија и Северна Македонија во поглед на коронавирусот, спортскиот директор на БИБЛ лигата Шаи Штрикс ќе престојува во посета на Куманово за да се сретне со новото раководство и со градоначалникот Димитриевски.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *