Кинезите градат камп за 80.000 луѓе, очајни се поради строгиот карантин (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Расте гневот кај населението и во бизнис секторот поради се построгите ограничувања со кои властите во Кина се обидуваат да го потиснат растот на бројот на заразени со Ковид-19, кој во петокот достигна нов рекорд и ги урна надежите дека мерките ќе бидат олеснети.

Loading...

Растот на заразените со Ковид во Кина со нови 32.695 случаи пријавени во четвртокот ги поттикна властите да воведат строги мерки за заклучување во многу градови, но населението повеќе не сака пасивно да слуша.

Коментарите на говорот на еден човек во Чонгкинг кој ги повика властите да признаат погрешно постапување во пандемијата „Ковид-19“ се широко споделени на социјалните мрежи и покрај цензурата од кинеските власти.

„Дајте ми слобода или убијте ме“, рече мажот во страстен говор во четвртокот, според видеото што го видел Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот ослабна втор ден по ред

„Има само една болест на светот, а тоа е да се биде сиромашен и да се биде без слобода“, рекол човекот со наочари и изјавил „Сега сме соочени со двете ситуации“.

На видеото се гледа како безбедносен персонал го носи човекот до полициско возило, а набљудувачите го следат со лутина и огорченост.

Хаштаговите поврзани со говорот на човекот, наречени „Чонгкинг Супермен“ или „Херој на Чонгкинг“ од корисниците, беа цензурирани во петокот, но поединци најдоа начини да продолжат да го поддржуваат со суптилни пораки или ликови од цртаните филмови.

Алтернативни пристапи?

Loading...

Бидејќи заклучувањето влијае на повеќе луѓе, некои жители предлагаат алтернативни пристапи за нивните заедници.

Така, во Пекинг, жителите на некои згради споделија предлози на WeChat за заразените соседи да можат да останат во карантин во своите домови доколку немаат сериозни симптоми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

Не е познато дали овие предлози биле успешни.

На социјалните мрежи кружат инструкции како да постапат доколку здравствените работници сакаат да изнесат заразено лице од својот дом, со цел да се едуцира населението за нивните права доколку сака да го однесе во карантин надвор од својот дом.

Луиз Лу, виш економист во „Оксфорд економикс“, проценува дека во кинеските провинции има зголемена огорченост на јавноста поради делумно или целосно затворање, како што се случи во април, но „тоа незадоволство не го достигна обемот на колективна акција“.

Во април, новата епидемија беше концентрирана во Шангај, а овој пат епидемиите се многубројни и расфрлани низ Кина.

Најголем број заразени лица се потврдени во јужниот град Гуангжу и во југозападниот град Чонгкинг, но стотици нови случаи се пријавуваат дневно во други градови како Пекинг, Ченгду, Џинан, Ланжу, Ксиан и Вухан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори луксузен хотел во Истанбул (ВИДЕО)

Гуангжу, град со приближно 19 милиони жители, потврди 7.524 нови локално заразени случаи и Чонгкинг 6.500 случаи. Во градот Гуангжу, инаку главен град на провинцијата Гуангдонг, започна изградбата на карантински центар за 80.000 луѓе.

Loading...

Во Пекинг во четвртокот беа потврдени 1.860 случаи, а во северниот град Шиџиажуанг бројот на заразени се зголеми за четири пати.