Кинеските власти: 80 отсто од населението имало Ковид

Сподели со своите пријатели

Осум од десет луѓе во Кина се заразени со Ковид-19, изјави истакнат владин научник.

Loading...

Според Си-Ен-Ен, главниот епидемиолог на кинескиот центар за контрола и превенција на инфекции, Ву Зунју, изјави во саботата – во пресрет на лунарната Нова година – дека „бранот на епидемијата веќе зарази околу 80 отсто од луѓето“ во земјата со 1,4 милијарди луѓе.

Неговата изјава додаде на веќе постоечката загриженост дека брзата за патување што се случува за време на празничниот период на Лунарната Нова Година – понекогаш наречена „најголемата човечка миграција во светот“ – ќе придонесе за ширење на вирусот надвор од градовите и ќе предизвика втор бран на инфекции.

Сепак, Ву тврди дека ова сценарио е малку веројатно бидејќи многу луѓе веќе се заразени.

„Во следните два до три месеци, можноста за големо враќање на Ковид-19 или втор бран на инфекции низ целата земја е многу мала“, рече тој.

Кинеското Министерство за транспорт проценува дека за време на 40-дневната сезона на лунарната Нова Година, повеќе од две милијарди луѓе ќе патуваат низ земјата додека се враќаат во своите родни места на семејни собири, за прв пат без ограничувања во домашниот сообраќај од почетокот на пандемијата. Пред три години.

Кинеската државна телевизија CCTV вчера објави дека на ден пред лунарната Нова година биле забележани повеќе од 26 милиони патнички патувања.

Како што е наведено, ова е само половина од бројот на патувања во истиот ден во 2019 година, пред пандемијата на Ковид-19, но е за 50,8 отсто повеќе отколку во 2022 година.

Loading...

Над 4,1 милион луѓе патувале со воз и 756.000 со авион за празнични собири пред почетокот на Лунарната Нова Година, додава CCTV.

Системот на патниот сообраќај во земјата регистрирал над 20 милиони патнички патувања во истиот ден, што е за 55,1 отсто повеќе отколку во 2022 година.

Скептицизам во однос на податоците за бројот на заразени

Претходно, истражувањето на Националното училиште за развој на Универзитетот во Пекинг сугерираше дека над 900 милиони луѓе, или 64 отсто од населението на Кина, биле „веројатно“ заразени со Ковид-19 помеѓу 19 и 11 јануари.

Универзитетското истражување, исто така, покажа дека во поголемиот дел од земјата, епидемијата го достигнала врвот на 20 декември, околу 13 дена откако Кина почна да ги релаксира ограничувањата за коронавирусот.

До крајот на декември, инфекциите го достигнаа врвот низ целата земја, се додава.

Кинеските власти неодамна објавија слични податоци, тврдејќи дека бројот на регистрирани посети на клиниките за треска и хоспитализации поради Ковид во земјата паднал по врвовите кон крајот на декември и почетокот на јануари.

Според владините бројки, скоро 60.000 луѓе со Ковид починале во кинеските болници помеѓу 8 декември и 12 јануари, откако Кина ненадејно ја прекина својата политика за нулта ковид.

Но, извршниот директор за итни случаи на Светската здравствена организација, Мајк Рајан, на почетокот на овој месец предложи дека податоците објавени од кинеската влада „не го претставуваат вистинското влијание на болеста“ во однос на приемите во болница и интензивна нега, како и смртни случаи.

Loading...

Според внатрешните проценки на кинеските врвни здравствени власти, во првите 20 дена од декември, скоро 250 милиони луѓе во Кина веројатно го имале вирусот.

Тоа, ако проценките се точни, сочинува околу 18 отсто од кинеското население.