Кинески авион опасно се доближи до американски: За влакно избегнат судар (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кинески борбен авион пресретнал американски разузнавачки авион над Јужното Кинеско Море минатата недела и извршил „небезбеден маневар“, принудувајќи го американскиот авион да преземе евазивна акција, соопшти Индо-пацифичката команда, која ги надгледува операциите на САД во регионот.

Loading...

Борбен авион Ј-11 на кинеската морнарица прелетал на седум метри од носот на RC-135 Rivet Joint, извидувачки авион на американското воено воздухопловство со околу 30 луѓе.

Како одговор, RC-135 мораше да преземе „заобиколен маневар“ за да го избегне судирот, се вели во соопштението.

Авионот RC-135 беше во меѓународниот воздушен простор над Јужното Кинеско Море и „вршеше законски рутински операции“, се додава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Холандија потврден случај на кравјо лудило

Како што се приближувале двата авиони, официјален претставник на одбраната рекол дека е малку веројатно дека кинескиот авион можел да одржува безбедно визуелно одвојување од поголемиот и потежок американски авион, кој ја одржувал својата брзина и курс.

РС-135 потоа преземал заобиколувачки маневар за да избегне судир, спуштајќи се колку што е можно подалеку од кинескиот авион.

Повеќето интеракции со авиони, вклучително и оние меѓу САД и Кина, се спроведуваат на безбеден и професионален начин, рече претставникот.

Но, во случаи како овој инцидент, кога ќе се утврди дека тие не се безбедни, САД реагираат на дипломатските линии на комуникација со Пекинг.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Советот на Европа ѝ нареди на Италија да ја укине или промени регулативата за мигрантите

Кина тврди дека голем дел од Јужното Кинеско Море е дел од нејзините територијални води, вклучително и многу острови во спорната област, на некои од кои Пекинг изгради воени бази.

САД не ги признаваат територијалните претензии на Кина и рутински спроведуваат операции таму, вклучително и слобода на навигациски операции низ Јужното Кинеско Море, пишува Јутарњи лист.