Кинеската лунарна сонда донесе примероци од далечната страна на Месечината

Сподели со своите пријатели

Кинеската лунарна сонда Chang’e-6 се врати на Земјата со првите примероци од карпи земени од далечната страна на Месечината, што претставува голема пресвртница за растечката вселенска програма на земјата и истражување на најблискиот сосед во вселената.

Loading...

Капсулата слета во степите на северниот кинески регион Внатрешна Монголија, покажаа слики во живо од кинеската државна телевизија.

Кина последен пат донесе примероци од карпи на крајот на 2020 година, додека Соединетите Американски Држави и Советскиот Сојуз извршија свои мисии со истата цел во 1960-тите и 1970-тите, потсетува dpa.

Вулкански карпи стари 2,5 милијарди години

Сепак, ова е прва мисија за извлекување примероци од страната на Месечината свртена подалеку од Земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?

Научниците се надеваат дека ќе обезбедат нови сознанија за историјата на создавањето на сателитот на Земјата.

Лендерот на вселенското летало Chang’e-6, именуван по кинеската божица на Месечината, слета на јужниот пол на Месечината, односно областа на басенот Aitken, на почетокот на јуни.

Кинеските истражувачи претпоставуваат дека вратените примероци ќе се состојат од вулкански карпи стари 2,5 милијарди години.

Примероците може да содржат и траги од претходни удари на метеорити, што би можело да понуди индиции за тоа како се формирал Сончевиот систем.

Loading...

Исклучително тешко слетување

Враќањето на капсулата на Земјата го означува крајот на шестата кинеска лунарна мисија од 2007 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина: Скандал со масло за јадење транспортирано во цистерни со гориво

Мисијата Chang’e-5 донесе примероци од блиската страна на Месечината во 2020 година.

Пред тоа, Кина стана првата земја што слета на далечната страна кога роверот Chang’e-4 го истражуваше теренот таму во 2019 година.

Слетувањето на Месечината е исклучително тешко.

Во неодамнешното минато, неколку сонди од Индија, Израел, Јапонија и Русија не стигнаа како што беше планирано.