Кина во јули планира патување на Марс

Сподели со своите пријатели

Вселенската програма на Кина од неодамна вклучува мисија која треба да тргне за Марс во јули.

Така, една капсула ќе достигне до Црвената планета, како и роботски ровер што може да се контролира од далечина, и кој ќе биде задолжен за истражување на површината на планетата.

Loading...

„Испливаа“ непознати детали за првиот човек на Месечината (ФОТО+ВИДЕО)

Мисијата на Марс е исто така планирана од САД , а летот е планиран за лето, па се очекува гужва на Марс.

Кога станува збор за Кина, ова е прва мисија која се фокусира на Црвената планета, а многумина го толкуваат овој потег како конкуренција со НАСА, која веќе испрати четири мисии на Марс, и четири ровери, додека петтата – „Perseverance“ – до планетата треба да пристигне во февруари 2021 година.

Мисијата на НАСА вклучува и собирање примероци што треба да бидат донесени на Земјата, што значи дека вклучува вселенско летало што ќе биде првото што ќе се симне од друга планета и што ќе се врати на почетната точка.

Астронаут на НАСА од вселената се врати со различни гени

Тука е и првиот марсовски дрон, кој ќе се користи за кратки летови, со цел да се истражи површината од воздухот.

Останува да се види како Кина ќе помине на Марс, а се очекуваат сериозни потези, бидејќи експертите од оваа земја веќе работат на своја вселенска станица, која би можела да биде во орбитата до 2022 година, и на вселенско летало што би требало да понесе екипаж до Месечината.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *