Кина примероците од Месечината ќе ги подели со други држави, освен со НАСА

Сподели со своите пријатели

Врз основа на меѓународна конвенција, Кина ќе сподели со другите земји податоци и примероци од Месечината собрани во мисијата Change’e 5, иако таквата размена со САД може да се спречи со „несреќни“ ограничувања на САД.

Loading...

Капсулата слета во северната провинција Внатрешна Монголија рано наутро во четвртокот и ги донесе првите примероци на карпи и почва од Месечината по 1970 година.

Материјалот донесен од капсулата Chang’e-5, именуван по митската кинеска божица на Месечината, треба да им помогне на научниците да научат повеќе за потеклото на Месечината, нејзиното формирање и вулканската активност на нејзината површина.

Со оваа мисија, Кина стана третата земја што собра примероци од Месечината, по САД и Советскиот сојуз во 60-тите и 70-тите години на минатиот век.

Тоа беше прв ваков обид по мисијата на Советскиот сојуз Луна 24, кој беше успешно завршен во 1976 година.

„Во согласност со Меѓународната конвенција за соработка и договорите за мултилатерална и билатерална соработка, ќе донесеме регулативи за управување со податоци и примероци од Месечината“, рече Ву Јанхуа, заменик Национална вселенска управа на Кина.

„Ќе ги споделиме со релевантни држави и научници, а некои од нив може да бидат донирани во согласност со меѓународната пракса“, рече тој.

Со мисијата „Чанг’е 5“, Кина прва лансираше летало од друго небесно тело и ја тестираше својата способност да собира далечни примероци од вселената како дел од подготовките за посложени мисии за истражување на Сончевиот систем.

Loading...

На прашањето дали Кина е подготвена да сподели примероци со САД, што ја ограничува вселенската агенција на НАСА на директна соработка со Кина, Ву рече дека „за жал“ постојат ограничувања.

„Кинеската влада сака да сподели примероци од Месечината со институции и научници од разни земји“ и соработката со Соединетите Американски Држави зависи од американската политика“.

Кина не откри колку примероци зела, но се планираше да се соберат 2 килограми карпи и почва.

„Ќе го објавиме наскоро“, рече Ху Хао, раководител на третата фаза од кинеската програма за истражување на Месечината.

Кина се надева дека ќе има вселенска станица со екипаж до 2022 година и ќе може да испраќа луѓе на Месечината.

Во 1970 година, Кина го лансираше својот прв сателит во орбитата, но мораше да почека до 2003 година за да го изврши својот прв лет во вселената со екипаж, „тајкунот“ Јанг Ливеи.

Кина летово лансираше друга истрага, која треба да пристигне на Марс за неколку месеци, каде што следната година ќе „вози“ робот со далечинско управување.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *