Кина престана да објавува податоци за невработеноста кај младите

Сподели со своите пријатели

Кинеското Национално биро за статистика (НБС) објави дека овој месец ќе престане да објавува податоци за невработеноста кај младите.

Loading...

Одлуката уследи по објавувањето на податоците на 15 август кои не ги исполнија очекувањата, кои го потврдија забавувањето на кинеската економија по тригодишна изолација и строгите рестриктивни мерки за сузбивање на ширењето на пандемијата предизвикана од корона вирусот, пишуваат светските медиуми.

Клучен индикатор за забавување

Откако стапката на урбана невработеност во Кина од 16 до 24-годишници достигна рекордно високо ниво од повеќе од 20 проценти во јуни, владата одлучи да го прекине објавувањето на податоците за невработеноста кај младите, што некои го гледаат како клучен показател за забавувањето на економијата на земјата, јавува Би-Би-Си.

Според владиниот портпарол, одлуката е последица на промените во втората по големина светска економија и нејзиното општество, пренесува британскиот јавен сервис.

Официјалните податоци објавени во вторникот (15-ти август) покажаа дека вкупната стапка на невработеност во Кина се зголеми на 5,3 отсто во јули.

Во исто време, владата најави дека привремено ќе го прекине објавувањето на податоците за невработеноста кај младите, но не прецизираше временско ограничување за суспензијата.

Портпаролот на Националното биро за статистика посочи дека растот на бројот на студенти на возраст меѓу 16 и 24 години влијаел на бројот на невработени, додека Би-Би-Си нагласува дека Кина во моментов не објавува податоци за статусот на вработување на младите во руралните средини. области.

Објавувањето на податоците беше прекинато со цел, според НБС, „да се подобри и оптимизира статистиката на истражувањето на работната сила“, откако бројот на невработени млади во јуни достигна рекордни 21,3 отсто, пренесе агенцијата Франс прес.

Loading...

Бидејќи знаците на економско забавување се натрупаа во последните недели, многу експерти повикаа на план за опоравување од големи размери за да се поттикне активноста. Сепак, властите се држат до целните мерки и декларации за поддршка на приватниот сектор со, нагласува АФП, неколку опипливи чекори.

Во вторникот (15-ти август) централната банка ја намали стапката на среднорочната кредитна линија (МЛФ), каматната стапка за едногодишните заеми на финансиските институции, од 2,65 на 2,5 отсто.

Пониската стапка на MLF ги намалува трошоците за финансирање на комерцијалните банки, за возврат охрабрувајќи ги да позајмуваат повеќе и потенцијално да ја поттикнат домашната потрошувачка.

Продажбата на мало, клучен показател за трошењето, се зголеми за 2,5 отсто на годишно ниво во јули, што е намалување од 3,1 отсто во јуни и под очекувањата на аналитичарите.

Кинеските лидери се обидоа да ја зголемат домашната потрошувачка во последниве недели, презентирајќи план од 20 точки за да ги охрабрат граѓаните да трошат повеќе во одредени сектори, вклучувајќи возила, туризам и апарати за домаќинство, истакнува France Presse.

Неодамнешните податоци покажуваат дека Кина може да се бори да ја исполни целта за раст од пет проценти поставена за оваа година.

Според официјалните податоци, втората по големина економија во светот пораснала за само 0,8 отсто помеѓу првиот и вториот квартал од 2023 година.

Јаз меѓу побарувачката и понудата

Одлуката да се задржат податоците за невработеноста кај младите, кои се зголемуваат секој месец оваа година, може да ја влоши загриженоста на инвеститорите кои тврдат дека сè построгата контрола на владата врз информациите го отежнува работењето во Кина, според Њујорк Тајмс.

Loading...

Стапката на младинска невработеност во Кина се удвои во последните четири години, во период на економска нестабилност предизвикана од политиката „нулта ковид“, која ги натера компаниите да бидат внимателни при вработувањето, го прекина образованието за многу студенти и ја попречи можноста за практиканти кои често да доведе до понуди за работа.

Младите во Кина се соочуваат со голем јаз меѓу побарувачката и понудата на работна сила, посочува весникот, додавајќи дека според официјалните податоци, оваа година се очекува да дипломираат 11,6 милиони студенти – највисок досега и речиси милион повеќе од минатата година.

Друг предизвик е неусогласеноста меѓу работните места што ги сакаат дипломираните студенти и работните места што се достапни.

Индустриите како градежништвото и транспортот пораснаа, додека секторите како технологијата и образованието побавно закрепнуваа.

Добивањето работа како државни службеници, исто така, стана потешко, посочува весникот, додавајќи дека минатата година рекордни 2,6 милиони луѓе се пријавиле на државниот испит за државна служба за да се пријават за само 37.100 почетни позиции.

Покрај штетите на пазарот на трудот за време на пандемијата, владата ја презеде технолошката индустрија, недвижностите и образованието во земјата, а регулаторните мерки предизвикаа стотици илјади отпуштања, бидејќи компаниите и инвеститорите беа повнимателни за проширување.

Алибаба, една од најголемите кинески технолошки компании, беше цел на владина контрола во 2020 година, укинувајќи повеќе од 10.000 работни места минатата година, додека Кантри Гарден, една од најголемите компании за градежништво и недвижнини, отпушти повеќе од 30.000 вработени во 2022 година.

Зголемената невработеност кај младите може да доведе до пошироки проблеми и „дури да го запали фитилот за политички проблеми“, се вели во извештајот од јуни на Кинескиот макроекономски форум, тинк-тенк на Универзитетот Ренмин во Кина.

Loading...

Податоците за невработеноста кај младите не се првиот економски извештај што кинеските власти го суспендираа оваа година, посочува Њујорк тајмс, додавајќи дека по лошите показатели, НБС престана да го објавува месечниот индекс за довербата на потрошувачите во пролетта, откако го ажурираше месечно. повеќе од три децении.

„Системски фактори“

Аналитичарите веруваат дека одлуката за суспендирање на податоците за невработеноста кај младите нема да помогне во довербата на потрошувачите и предупредуваат на системските причини за економските проблеми во Кина, пишува Вашингтон пост (Вашингтон пост).

Со запирање на објавувањето на податоците за невработеноста се избегнува „срамно месечен потсетник што му штети на пазарот.

„Но, потегот може да биде контрапродуктивен бидејќи само привлекува повеќе внимание на проблемот“, рече Енди Чен, висок аналитичар во консултантската компанија Тривиум Кина со седиште во Пекинг.

Економските податоци објавени во вторникот откриваат дека порастот на невработеноста кај младите е само еден од многуте показатели за економската криза во Кина, пишува весникот, истакнувајќи, меѓу другото, дека пазарот на недвижности, кој сочинува дури 30 отсто од бруто кинеската домашниот производ, е на работ на колапс.

Економските предизвици на Кина не се само забавување предизвикано од пандемијата, туку резултат на „системски фактори“, рече Шен Линг, вонреден професор по економија на Универзитетот за наука и технологија на Источна Кина.

Loading...

Доказите за овие системски предизвици се зголемија во последниве месеци, забележува весникот, додавајќи дека локалните власти, кои во минатото беа главен двигател на инвестициите во Кина, сносат голем дел од трошоците за време на строгите мерки на Пекинг за време на пандемијата и сега се се борат под огромен долг товар, зголемувајќи ги стравувањата од намалување на платите за вработените во јавниот сектор.

На кинеските социјални медиуми, суспензијата на податоците за невработеноста кај младите веќе стана наслов во вторникот, собра повеќе од 160 милиони прегледи на Веибо за неколку часа.

Луѓето се шегуваа дека владата се надева дека ако ги покрие очите, никој нема да види колку се лоши работите.

„Изненаден сум што владата можеше да најде маска за очи во нивната кутија со алатки полна со мегафони“, гласеше една објава.

Цената на нетранспарентноста

Цензурата на податоците за невработеноста има за цел да ја зачува социјалната стабилност меѓу растечката класа на образовани, разочарани и немирни млади луѓе кои би можеле да станат извор на политички немири, се вели во уредничкиот коментар на Волстрит журнал.

Loading...

Цената на недостигот на транспарентност за бројот на невработени е помалата доверба во финансиските пазари на Кина, што во време на економска слабост може да поттикне финансиска паника, пишува весникот, нагласувајќи дека кинеската влада се обидува да привлече повеќе странски инвестиции, но им дава на инвеститорите уште една причина за бегство.

Инвеститорите и економистите предупредуваат дека потезите на Пекинг да го задуши протокот на информации може дополнително да ја нарушат и онака кревката доверба и да ја поткопа атрактивноста на Кина како инвестициска дестинација – исто како што Пекинг зборува за важноста од привлекување странски капитал.

Кинеските власти, потсетува Волстрит журнал во друга статија, во последните месеци им го отежнале пристапот на странските институции до одредени економски и финансиски податоци, вклучително и информации за регистрација на компании, патенти и одредени статистики.

Во октомври, Кинеското биро за статистика ненадејно го запре објавувањето на кварталните податоци за бруто домашниот производ само неколку часа пред неговото доспевање, без да даде објаснување.

На меѓународен план, странските директни инвестиции во Кина во вториот квартал го достигнаа најниското ниво во последните децении, пишува весникот, истакнувајќи дека Кина во меѓувреме го проширила својот анти-шпионски закон и извршила рација во канцелариите на меѓународните деловни консултантски фирми.

Loading...

Дејвид Лоевингер (Дејвид), поранешен функционер на американското Министерство за финансии, фокусиран на Кина, рече дека влошувањето на транспарентноста на податоците и креирањето политики во Кина „додава уште едно ниво на ризик“ за инвестирањето во втората по големина економија во светот.

„Сите знаеме дека предвидувањата се тешки, особено за иднината“, рече тој. „Тие се уште потешки ако сте помалку сигурни што се случува во сегашноста.