Кина прави невидливи ракети: Оружје од кое се плаши целиот свет (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во дел од светските медиуми е објавено дека едно од најнапредните кинески оружја, хиперсоничната ракета ДФ-17, доби надградба за која експертите изјавија во понеделникот дека може да ја подобри способноста на оружјето да се маскира од разузнавање на непријателот и да го заштити од комплексни операции на бојното поле.

Loading...

До неодамна, непознат вид фрлач за подигнување ракетни транспортери (ТЕЛ) беше забележан од воените набљудувачи на прославата на пет години од основањето на ракетните сили на Народноослободителната армија (ПЛА).

ТЕЛ користи интегриран капак и ја затвора ракетата во камуфлажен транспортер додека се движи низ пустински терен, се наведува во видеото.

Иако во видеото не беше прецизирано назначувањето на ракетата, таа подоцна беше идентификувана како надградена верзија на хиперсоничната ракета ДФ-17.

 

 

Според извештаите, надградената верзија е целосна форма на DF-17. Кога ракетата дебитираше на воената парада по повод Денот на државноста во 2019 година, ДФ-17 немаше прекривка и ја изложи целата ракета на задниот дел на ТЕЛ.

Loading...

Покривањето на ракетата може да помогне да се покрие ракетата и да се заштити од надворешното опкружување, изјави во понеделникот Сонгонг, кинески воен експерт и ТВ коментатор.

Целосно камуфлиран ТЕЛ може да го отежне откривањето од страна на непријателското разузнавање од воздух или сателит, а ракетата во внатрешноста нема да биде под влијание на тешките временски услови или разни средини на бојното поле, бидејќи патниот мобилен ТЕЛ поминува низ комплициран терен, велат аналитичарите.

Во посебен извештај од Централната телевизија на Кина (ЦЦТВ) во четвртокот се наведува дека неодамна нов вид ракета ТЕЛ доби дополнителна опрема за да може целосно да ја скрие ракетата во својата кабина.

 

 

Извештајот исто така не ја идентификуваше етикетата на ракетата или не даде поглед на неа, но се вели дека ракетата дебитираше на воената парада по повод Денот на државноста 2019 година.

Тоа може да биде дополнителен доказ дека ракетата е ДФ-17, рекоа набљудувачите.

Loading...

Првата ракетна бригада ПЛА, опремена со ваков вид проектил, неодамна изврши напад, се наведува во извештајот, истакнувајќи дека оваа бригада сега е подготвена за борба.

Наводно, опремен со хиперсонично лизгачко возило како боева глава, ДФ-17 е ракета со краток и среден дострел против која ниту еден сегашен систем за противвоздушна одбрана не може да реагира, велат аналитичарите.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *