Кина ја нарече војната во Газа „срам за цивилизацијата“

Сподели со своите пријатели

Кина ја опиша војната во Газа како „срам за цивилизацијата“ и повика на итен прекин на огнот во четвртокот, бидејќи конфликтот се одолговлекува во својот шести месец и покрај напорите на посредниците да постигнат примирје.

Loading...

Американскиот претседател Џо Бајден го повика Хамас да прифати план за прекин на огнот со Израел пред почетокот на месецот на муслиманскиот пост, кој може да биде најрано во недела, во зависност од гледањето на полумесечината.

Но, посредниците во Египет се мачеа да ги надминат тешките пречки во нивните обиди да преговараат за примирје, додека Обединетите нации предупредија дека Палестинците заробени во борбите се изложени на ризик од глад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лапид: Владата на Нетанјаху е „егзистенцијална закана за Израел“

– Трагедија за човештвото и срам за цивилизацијата е што денес, во 21 век, оваа хуманитарна катастрофа не може да се запре – изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на прес-конференција во Пекинг.

Кина, историски симпатична кон палестинската кауза, повикува на прекин на огнот уште од почетокот на војната кога милитантите на Хамас го нападнаа Израел на 7 октомври.

– Меѓународната заедница мора да дејствува итно, ставајќи ги како врвен приоритет моменталниот прекин на огнот и прекинот на непријателствата, а обезбедувањето на хуманитарната помош е итна морална одговорност – рече Ванг.

Војната претвори големи делови од Газа во пустелија на уништени згради и урнатини и предизвика хуманитарна катастрофа за нејзините 2,4 милиони жители.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел