Кина испраќа уште еден лет за снабдување до новата вселенска станица

Сподели со своите пријатели

Кина испрати уште едно вселенско летало во вселената во саботата носејќи резерви за нејзината нова вселенска станица.

Loading...

Ракетата Long March 7 што го носи товарниот вселенски брод Тианжу 5 беше лансирана од вселенското пристаниште Венчанг на јужниот кинески остров Хаинан во саботата и успешно се закотви на неодамна завршената вселенска станица Тиангонг два часа подоцна, соопшти кинеската вселенска програма.

Овој карго лет е дел од подготовките за историскиот чекор во кинеската вселенска програма: првата промена на екипажот во вселената.

Тројцата астронаути – познати како таиконаути во Кина – се очекува да пристигнат на неодамна завршената вселенска станица до крајот на месецот, каде што ќе им се придружат на нивните колеги Чен Донг, Лиу Јанг и Каи Ксуже.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

Сегашниот екипаж треба да се врати на Земјата во декември. Tianzhou 5 е десеттата мисија за изградба и снабдување на вселенската станица.

Вселенската станица Тиангонг ги поддржува амбициите на Кина да стане вселенска сила и да ги достигне големите вселенски нации, САД и Русија.

 

Loading...