Кина ги прикажува плановите за слетување на Месечината, одбрана од астероиди и нови мисии на Марс и Јупитер

Сподели со своите пријатели

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави нов документ во кој се наведени плановите за следните пет години, вклучително и амбициозниот напредок во нивната вселенска програма што вклучува развој на нови форми на вселенска економија.

Loading...

Кинеската вселенска програма рапидно растеше во последниве години, што кулминираше со сонди испратени на Марс, неистражени делови од Месечината и лансирање на голема нова модуларна вселенска станица. Сепак, Пекинг цели многу повеќе во својата најнова Бела книга со наслов Кинеската вселенска програма: перспектива 2021 година.

 

 

Меѓу фокусот на CNSA во наредните години ќе биде завршувањето на вселенската станица Тиангонг, лансирана минатата година; завршување на кинескиот систем за набљудување на Земјата со висока резолуција; поставување на темелите за истражувачка станица на Месечината и лансирање одбранбен систем против астероиди блиску до Земјата, изјави заменик директорот на CNSA, Ву Јанхуа, за кинеските медиуми.

Документот, исто така, ги прикажува сеопфатните планови за зголемување на меѓународната научна соработка и развој на она што Ву го нарече нови форми на вселенска економија.

 

Loading...

 

На пример, Кина и Русија заеднички ќе започнат план за меѓународна истражувачка станица за Месечината, што е голем долгорочен проект на меѓународна научна соработка. Го поздравуваме учеството на сите заинтересирани земји, меѓународни организации и научници и инженери, рече Ву.

Друг проект ќе биде отстранувањето на вселенскиот отпад, за што Кина веќе лансираше неколку сателитски средства за чистење со роботски раце. Овие сателити треба да фатат и собираат вселенски отпад или да го насочат кон атмосферата на Земјата за да ги изгорат.

CNSA, исто така, планира да ја прошири способноста на кинеските вселенски летала да работат самостојно, нешто што веќе е тестирано во беспилотното летало Тианжу што се користи за испраќање опрема и стоки во Тиангонг.

 

 

Loading...

Целите на истражувањето вклучуваат лансирање на лунарните сонди Chang’e-6 и Chang’e-7, кои ќе вклучуваат напори за враќање на примероците како оној што го направи вселенското летало Chang’e-5 во 2020 година; мисии за враќање на примерок од астероид; мисии на средби со комети и извршување на голем дел од подготвителната работа за мисиите за враќање на примероци од Марс и Јупитер.

CNSA, исто така, сака да спроведе клучни истражувања за технологијата потребна во мисијата Chang’e-8, која се очекува да биде лансирана во 2027 година и да се подготви за изградба на база за истражување на Месечината до 2035 година.

 

 

 

Што се однесува до плановите за Земјата, CNSA планира да ја заврши надградбата на локациите за лансирање во Џиукван, Таијуан и Ксичанг.

Во 2024 година, CNSA се очекува да го лансира телескопот на вселенската станица Xuntian, кој во голема мера ќе биде споредлив со новиот вселенски телескоп Џејмс Веб на НАСА.

Loading...