Кина досега најжестоко им се закани на демонстрантите

Сподели со своите пријатели

Пекинг денеска соопшти дека „одлучно ќе се запре“ со новите протести, откако бранот демонстрации против тешката политика на владата за коронавирус ја зафати земјата во текот на викендот.

Loading...

„Потребно е навремено да се решат конфликтите и споровите и да се помогне во решавањето на практичните тешкотии на луѓето“, објави Централната комисија за политички и правни работи на владејачката Комунистичка партија, а пренесува државната новинска агенција Ксинхуа.

„Мораме одлучно да ги уништиме диверзантските активности“

Комисијата, моќно тело на режимот на претседателот Си Џинпинг што ги надгледува пониските агенции за спроведување на законот, вклучително и полицијата, ги обвини „непријателските сили“ за нарушување на „општествениот поредок“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Германија се зголемува ризикот од рецесија

„Мораме решително да ги разбиеме инфилтрационите и диверзантските активности на непријателските сили, во согласност со законот, решително да ги потиснеме незаконските и криминалните активности кои го нарушуваат општествениот поредок и ефективно да ја одржуваме севкупната социјална стабилност“, се вели во соопштението.

Ху Ксијин, поранешен главен уредник на режимскиот весник Глобал тајмс, изјавата ја протолкува како „јасна предупредувачка порака“.

„Демонстрантите сигурно го сфатија тоа“, напиша тој на Твитер.

„Ако ги повторат протестите, ризикот значително ќе се зголеми“, додаде тој.

Лиао Јиву, кинески автор во егзил во Германија, во коментар за весникот Зидојче цајтунг напиша дека Си Џинпинг успеал да создаде „комунистички здравствен диктаторски систем“ во кој целото население е „набљудувано и контролирано“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште еден кит мистериозно се насука на источниот брег на САД (ВИДЕО)

„Кој сака да преживее, мора да соработува“

„Секој што сака да преживее во Кина мора да соработува“, додаде тој, како што пренесува агенцијата ДПА.

Се проценува дека околу сто илјади луѓе во моментов се под строг карантин, што е една петтина од кинеската економија.

Протестите низ Кина ескалираа синоќа во индустрискиот град Гуангжу, каде демонстрантите се судрија со полицијата.

Судирите во јужниот град се ескалација на протестите за време на викендот во трговскиот центар Шангај, главниот град Пекинг и други кинески градови, како најголем израз на незадоволство во земјата со 1,4 милијарди жители откако Си Џинпинг ја презеде власта.

Кинеското незадоволство порасна бидејќи кинеската економија погодена од Ковид се попушта по една деценија вртоглав раст што беше основа на непишан социјален договор меѓу владејачката Комунистичка партија и населението со драматично скратени слободи под Си.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Злоупотребите на лични податоци ја чинат американската влада околу 5,4 милијарди долари

Што ги поттикна протестите?

Протестите започнаа по пожарот во станбена зграда во главниот град на провинцијата Синџијанг, Урумчи, во кој минатата недела загинаа десет лица бидејќи пожарникарите не можеа да им помогнат поради мерките за ковид.

Тамошните градски власти ги отфрлаат обвинувањата.

Овие изрази на незадоволство се најголемиот предизвик за Комунистичката партија од крвавите продемократски демонстрации на плоштадот Тјенанмен во Пекинг во 1989 година.

Loading...