Кина: Декларацијата за самитот на НАТО е полна со менталитет на Студената војна и воинствена реторика

Сподели со своите пријатели

Водачите на НАТО го истакнаа ветувањето на Украина за членство, зазедоа поцврст став за поддршката на Кина за Русија, а декларацијата го зајакна претходниот јазик на НАТО за Кина.

Loading...

Самитот на НАТО во планираната изјава на Вашингтон е полн со „воинствена реторика“, а содржината поврзана со Кина содржи провокации и лаги, изјави портпаролот на кинеската мисија во Европската унија.

Во нацрт-изјавата се наведува дека Кина стана одлучувачки двигател на руските воени напори во Украина и дека Пекинг продолжува да поставува систематски предизвици за Европа и безбедноста.

„Како што сите знаеме, Кина не е креатор на кризата во Украина“, рече портпаролот, според соопштението објавено во четвртокот од кинеската мисија во ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори складиште за нафта во Русија по напад со дрон

„Декларацијата на самитот на НАТО во Вашингтон е полна со менталитет од Студената војна и воинствена реторика, а содржината поврзана со Кина е полна со провокации, лаги, поттикнувања и клевети“, рече портпаролот одговарајќи на новинарско прашање.

Водачите на НАТО го истакнаа ветувањето на Украина за членство, зазедоа поцврст став за поддршката на Кина за Русија, а декларацијата го зајакна претходниот јазик на НАТО за Кина.

„Фундаменталната позиција на Кина по прашањето за Украина е да ги промовира мировните преговори и политичкото решение, што е широко признаено и ценето од меѓународната заедница“, рече портпаролот.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи рече:

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новиот ирански претседател: Русија и Кина беа со нас во тешки времиња

„Ние силно се спротивставуваме на дејствувањето на НАТО надвор од нејзината мисија како регионален одбранбен сојуз, мешајќи се во азиско-пацифичкиот регион за да ги поттикне конфликтите и ривалството и да ги поткопа просперитетот и стабилноста на регионот“.