Ким одаде признание на воените лекари за борба против Ковид

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун организираше церемонија на која им изрази благодарност и пофалба на воените медицински лица кои ја водеа борбата против коронавирусот во главниот град Пјонгјанг.

Loading...

Илјадници медицински лица на Корејската народна армија, кои беа испратени на „антиепидемискиот фронт“ на итна основа, се вратени на нивните редовни должности откако Ким минатата недела прогласи победа над Ковид-19 и ги олесни епидемиските мерки, пренесува Ројтерс.

Во четвртокот, Ким организираше церемонија во Домот на културата „25 април“ во Пјонгјанг за да ги прослави „херојските подвизи“ на здравствените работници на првите линии на борбата против Ковид во најнаселениот град во земјата.

Истакнувајќи дека воените лекари вложиле најголеми напори за ублажување на епидемиската криза во главниот град, тој срдечно им се заблагодари на оние кои го покажаа неуморниот дух и непобедливата борбена моќ на нашата армија, објави новинската агенција КЦНА.

Според извештајот, Ким особено им честитал на лекарите кои направиле забележителни подвизи во борбата против епидемијата во главниот град.

КЦНА оваа недела објави дека медицинските лица се вратиле во своите единици без проштална церемонија во неделата, при што Ким рече дека поради тоа се чувствува празен и дека жали што не сторил доволно за јавно да ја признае нивната жртва, се вели во извештајот.

Северна Кореја никогаш официјално не потврди колку луѓе се заразени со коронавирус, очигледно поради недостаток на средства за масовно тестирање.