Ким Џонг Ун ќе ги вакцинира Севернокорејците

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја ќе започне со вакцинирање на своите граѓани против Ковид-19 најверојатно во ноември, објавија државните медиуми, откако прогласија победа над вирусот во август.

Loading...

Тоа е прво официјално соопштение на Пјонгјанг за програма за вакцинација од почетокот на пандемијата.

„Заедно со одговорната употреба на вакцините, мора да им препорачаме на сите граѓани да носат маски од ноември за да го заштитат своето здравје“, рече лидерот Ким Џонг-ун, според официјалната новинска агенција КЦНА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на загинати од ураганот Иан се искачи на 103

Здравствените експерти во земјата веруваат дека нивоата на антитела стекнати за време на потврдениот скок на случаи на Ковид во мај ќе се намалат до октомври, додаде Ким.

Во петочниот извештај на KCNA не е наведено од каде се вакцините.

„Пјонгјанг можеби веќе примил вакцини од Кина“

Минатата година режимот ги отфрли испораките на вакцината AstraZeneca што требаше да ја добие во рамките на програмата Covax на Светската здравствена организација (СЗО), поради загриженост за несакани ефекти, соопшти јужнокорејски тинк-тенк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Куманово активни уште 13 ковид случаи

Северна Кореја, осиромашена и изолирана од почетокот на пандемијата, го потврди ширењето на варијантата омикрон пред околу четири месеци.

Во август, Ким прогласи победа над вирусот бидејќи официјално пријавените случаи паднаа на нула.

Loading...

Специјализираната веб-страница NK News, со седиште во Сеул, известува дека Пјонгјанг можеби веќе примил вакцини од својот главен сојузник, Кина.

Според државните медиуми, земјата има регистрирано скоро 4,8 милиони инфекции и само 74 смртни случаи меѓу нејзините 26 милиони луѓе, со официјална стапка на смртност од 0,002 проценти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нивото на водата на Рајна се нормализира по летните суши

Експертите, вклучително и Светската здравствена организација, долго време ја доведуваат во прашање статистиката на Пјонгјанг за Ковид, како и нејзините тврдења дека епидемијата е под контрола.

Северна Кореја има еден од најлошите здравствени системи во светот, со слабо опремени болници, неколку единици за интензивна нега и без лекови за лекување на Ковид, велат експертите.