Ким Џонг Ун го возеше „најмоќниот тенк во светот “ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун управуваше со нов тенк што тој го нарече најмоќен во светот за време на воената вежба како одговор на Пјонгјанг на неколкудневните јужнокорејско-американски воени маневри кои завршуваат денеска.

Loading...

Воената вежба на севернокорејската војска во средата беше дизајнирана да ја тестира борбената способност на оклопните единици и вклучи нов тенк кој Ким го нарече „најмоќен во светот“, објави КЦНА.

 

 

За време на вежбата, оклопните единици се движеа во различни симулирани тешки борбени услови и ангажираа цели, при што Ким го управуваше единствениот од тенковите од нов тип, се вели во соопштението на КЦНА.

Ким подоцна ги надгледуваше вежбите за артилериско гаѓање.

Министерството за одбрана на Северна Кореја претходно вети дека ќе спроведе „одговорни воени активности“ како одговор на воените вежби на Сеул и Вашингтон во Јужна Кореја.

Loading...

Во овогодинешните заеднички американско-јужнокорејски воени маневри, кои започнаа во понеделникот во јужна Јужна Кореја, беа вклучени двојно повеќе сили во споредба со минатогодишните вежби.

 

 

Да потсетиме дека првиот севернокорејски шпионски сателит функционира и Пјонгјанг успешно го контролира леталото, изјави на крајот на февруари холандскиот експерт за сателити Марко Лангбрук од Универзитетот во Делфт.

Лангбрук рече дека способностите на севернокорејскиот сателит сè уште не се познати.

Сателитот изврши маневри од 19 до 24 февруари, што покажува дека Северна Кореја има контрола над леталото, рече Лангбрук.

По два неуспеси, Северна Кореја успешно лансираше сателит во орбитата во ноември.

Loading...

Севернокорејските медиуми тврдат дека сателитот снимил чувствителни воени и политички локации во Јужна Кореја, САД и на други места, но не ги објавија фотографиите.