Кевин Андерсон го освои турнирот во Њујорк

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканскиот тенисер Кевин Андерсон го освои АТП турнирот во Њујорк, откако во финалето го совлада Американецот Сем Квери со резултат 4:6, 6:3, 7:6 (7-1).

Со оваа победа Андерсон ќе го преземе деветто место на АТП листата, но воедно го израмни и резултатот од меѓусебните пресметки со Квери и сега двајца имаат по осум победи.

– Првпат игравме еден против друг пред 11 години. Секогаш имаме многу неизвесни натпревари. Досега само неколку пати сум играл во финале и навистина ми значи што победив денеска. Ова ми дава самодоверба за сезоната која следи, изјави Андерсон.

За Јужноафриканецот ова е четврта титула, а минатиот септември изгуби од Рафаел Надал во финалето на Ју Ес опен./МИА


Leave a Reply