Кен Блок потпишa договор со Ауди (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кен Блок и Ауди најавија ново партнерство со видео кое започнува со возење во некои класични автомобили, а фокусот ќе биде на електричните возила. Во видеото, Кен Блок гледа некои од најпознатите модели од германскиот производител.

Loading...

Навистина, Ауди наведува дека Блок доби извесно време во Audi Sport quattro S1, Audi V8 quattro од DTM и Audi e-tron Vision Gran Turismo. Покрај тоа, возачот познат по тоа што го привлече вниманието на светот кон Гимхан, доби извесно време во Audi RS-e-tron GT.

„Ауди е бренд што ја запали мојата страст за мотоспортот. Исклучително сум возбуден што го започнав ова ново поглавје. „Заедно, ќе развиеме иновативни проекти и ќе ги поместиме границите на електричната мобилност“, рече Блок во соопштението.

„Audi RS e-tron GT навистина ме изненади. Дизајнот е исклучителен со големо внимание на деталите и совршена завршница. Возачкото искуство е неверојатно: автомобилот е неверојатно брз и многу добро контролиран. Центарот на гравитација е многу низок, така што можете брзо да ја смените насоката “, вели Блок.