Католиците утре го празнуваат Велигден, во понеделник неработен ден

Сподели со своите пријатели

Според календарот на католичката црква денес е Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение и за нив утре е најголемиот христијански празник Велигден.

По тој повод за припадниците на католичката вероисповед во Република Македонија, понеделник 28-ми март е неработен ден, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

Православните верници пак, Велигден оваа година ќе го чествуваат на 1-ви мај.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.