Каталонија сака нов референдум, но со согласност на Мадрид

Сподели со своите пријатели

Каталонија ќе иницира нов договор со шпанската влада за одржување правно обврзувачки референдум за потенцијалната независност на регионот што би го признале и Шпанија и меѓународната заедница, изјави денеска каталонскиот лидер Пере Арагонес.

Loading...

Шпанската влада го отфрли предлогот, објави Ројтерс.

Шефот на каталонската влада во регионалниот парламент изјави дека на Каталонија ѝ е потребна согласност од Мадрид за уште еден референдум.

„Не се сомневам дека тоа е најбрзиот и најефикасен начин да се одржи уште едно гласање, имајќи ги предвид лекциите од 2017 година и тешкотиите што не ни дозволија да го спроведеме резултатот од пред пет години“, посочи тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Брегзит ја чини Британија 100 милијарди фунти годишно

Арагонес го нарече неговиот предлог „најинклузивен, најдемократски и најобјаснив за меѓународната заедница“ и рече дека ќе побара поддршка од сите политички актери во Каталонија.

Шпанската влада наводно го одбила предлогот

„Тие ги имаат овие максималистички аспирации, кои владата апсолутно не ги дели“, рече владината портпаролка Изабел Родригез, додавајќи дека двете страни продолжиле да разговараат за нормализација на нивните односи.

Се вели дека предлогот за таканаречен договор за јасност доаѓа непосредно пред петгодишнината од нелегалниот референдум за независност на Каталонија и во критично време за нејзиното сепаратистичко движење, кое е зафатено со поделби меѓу умерените и радикалите кои се заканија дека ќе ја прекинат коалицијата во владата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште еден кит мистериозно се насука на источниот брег на САД (ВИДЕО)

Според јунската анкета, се наведува дека околу 52 отсто од Каталонците се против независноста, а 41 отсто ја поддржуваат.

Loading...

Во него се додава дека шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез го поддржал дијалогот со Каталонија за обновување на односите, откако нејзиниот унилатерален обид за независност во 2017 година ја втурна Шпанија во најлошата политичка криза во последните години.

Се вели дека владата е силно против независноста и досега ја отфрли можноста за правен референдум како опција, додека шпанскиот устав го блокира распадот на земјата, но некои експерти и каталонските сепаратисти тврдат дека може да има правен простор за таков декларација ако шпанската влада се согласи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата пристигнува во Конго, властите опколиле неколку населби

Ројтерс потсетува дека сличен предлог на Каталонија во 2012 година беше силно отфрлен од тогашната конзервативна влада во Мадрид, но богатиот североисточен шпански регион одржа референдум пет години подоцна и покрај тоа што судот го одби, а потоа каталонската влада издаде еднострана декларација за независност.

Шефот на каталонската влада учествуваше во преговорите со Мадрид, а неговата партија, Esquerra Republicana de Catalunya, често ги даваше своите гласови на малцинската влада предводена од социјалистите во Конгресот.