Капетан Кирк ќе почека уште за патување во вселената

Сподели со своите пријатели

Blue Origin го одложи патувањето на Вилијам Шатнер во вселената, па „Капетан Кирк“ ќе треба да почека уште малку за неговото патување во вселената, објави во понеделникот Си – Ен – Ен.

Loading...

Патувањето беше откажано поради силните ветрови, а 90-годишниот актер треба да лета во вселената во среда.

Како што објавија од Blue Origin, нов обид е планиран за среда, 13 октомври во 15:30 часот по европско време.

 

Ако успее да полета според планираното, Шатнер ќе стане најстарата личност што некогаш патувала во вселената.

Иако досега „управуваше“ со вселенското летало УСС Ентерпрајз на интергалактичка одисеја во „Ѕвездени патеки“, тој сега ќе има свое искуство за бестежинска состојба.

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Blue Origin (@blueorigin)

– Работите за кои играв сега ќе ги видам од прва рака, рече Шатнер.

– Воодушевен сум, загрижен, малку нервозен и малку исплашен поради оваа нова авантура, додаде тој.

Blue Origin објави дека Шатнер ќе биде на следниот лет заедно со Одри Пауерс, потпретседател на компанијата. Ќе им се придружат уште двајца членови на екипажот, Крис Бошуизен и Глен де Врис.

 

Ќе полета од оддалечен дел на Западен Тексас, помалку од три месеци по првиот вселенски лет со екипаж до Сино потекло.

Екипажот ќе ужива четири минути без тежина за време на 11-минутното суборбитално патување, исто како што тоа го направи Џеф Безос ова лето.

Loading...