Камера за прв пат сними тајна акција на руски саботери во Полска (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Русија е ангажирана во саботажа во земјите-членки на НАТО повеќе од шест месеци, насочени кон линиите за снабдување со оружје за Украина и носителите на одлуки кои стојат зад тоа, според највисоките извори од НАТО.

Loading...

Си-Ен-Ен објави видео од руски саботер на работа во Полска, кој прв напиша антивоени графити во Полска, ја запали оградата на компанија во Полска во сопственост на Украина, а исто така постави камери пред база во Полска. каде се обучувале украинските војници.

Тој бил ангажиран од руските разузнавачки служби, пренесува Индекс.

Саботерот го издала сметката на бензинска пумпа

Полските агенти го уапсија саботерот по повеќемесечно следење, делумно поттикнато од откривањето на сметката на бензинска пумпа што тој случајно ја фрлил за време на една од неговите операции, што може да се види на видео.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новиот ирански претседател: Русија и Кина беа со нас во тешки времиња

Западните разузнавачки служби го следат зголемувањето на диверзантските операции во Европа, кои според нив се дел од руската кампања за поткопување на поддршката за Украина.

Тоа се претежно подметнати напади, а таквите операции се насочени против широк спектар на цели, вклучувајќи магацин во Англија, фабрика во Полска, куќи во Латвија, продавници во Литванија.

Други активности вклучуваат инсталирање камери за надзор, сликање графити итн.

Западните власти велат дека операцијата ја води руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Loading...

Русија им влева страв и ги принудува европските земји да ги зголемат трошоците и со тоа да ја забават испораката на оружје во Украина.

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова за испадот на Бајден: „Имаме проруски кандидат во САД“