Какво ќе биде времето за продолжениот викенд?

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервало од 32 до 39 степени, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Куманово и околината денеска ќе имаме сончево и многу топло со максимална дневна температура до 35 степени целзиусови.

Loading...

Под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето ќе биде сончево и многу топло, велат од УХМР.

Максималните температури насекаде ќе бидат над 30 степени, а во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени.

Во сабота ќе има зголемена облачност и ќе има услови за локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а од недела ќе настапи повторно стабилизирање на времето.

За време на продолжениот викенд во Куманово времето се очекува да биде сончево и топло.

Така во сабота ќе има мал пад на температурата од 36те степени во петок. Ќе биде сончево со мала облачност и слаби услови за грмежи и пороен дожд во попладневните часови. Максималната температура ќе достигне 32 степени.

Недела носи стабилно и топло време со дневен максимум од 31 степен.

Понеделник, кој ќе биде неработен ден за сите граѓани на државата, ќе биде стабилен и топол ден со многу сонце, а живата во термометарот ќе се искачи до 34 степени.

Никола Ивановски

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *