Какви атомобили возат најголемите психопати?

Сподели со своите пријатели

Scrap Car Comparison спроведе студија во која се обиде да открие какви автомобили најчесто возат психопати, себични и самоуверени возачи кои не се грижат за другите учесници во сообраќајот.

Loading...

Со испитување на околу две илјади британски возачи успеале да го дефинираат идеалниот автомобил за просечниот психопат, пишува Index.hr.

Како што во Америка, возачите на Мустанг  се поврзуваат со оние кои сакаат да претераат и да завршат со скршен автомобил, така и впечатокот е дека возачите на БМВ се крајно груби, агресивни и арогантни кон другите учесници во сообраќајот.

Тие исто така сакаат да претераат со брзината и генерално да ги прекршуваат сообраќајните правила.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Интелигентните жени имаат една грда навика што им е заедничка

 

 

Оваа студија кажува нешто слично. Најмногу поени освоија возачите на БМВ, 12,1 од можни 36. По нив следат возачите на Ауди со 11,7 поени, додека значително понатаму со 7 поени Фиат го зазема третото место. Топ 5 го заокружија Мазда со 6,4 и Хонда со 6,3 бодови.

Loading...

Просечниот резултат на анкетите беше 6,6 поени, така што само првите три оценки се над просекот. Интересно е што возачите на Мерцедес се само на седмото место, додека на самото дно се возачите на Шкода како оние со најмалку психопатски тенденции.

Ваквиот резултат укажува дека возачите на Шкода се најмалку импулсивни, односно најмирни во возењето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  5 лекции кои според Бил Гејтс сите студенти треба да ги знаат

 

 

Тргнете се од златни и кафени електрични автомобили

Ако зборуваме за бојата на автомобилот, работите се јасни. Највисоката оценка и 12,7 поени има златната боја, додека кафената боја освои 12,2 поени. На самото дно е сребреното со 5,5 и црвеното со 4,9 поени.

 

Loading...

 

Според оваа студија, технолошките изроди и еколозите се психопати. Имено, сопствениците на електрични возила освојуваат 16 поени, а потоа следат хибридите со 9,8 поени, а дури потоа доаѓаат љубителите на фосилните горива.

Неочекувано, особено кога ќе се потсетиме на авантурата на возачите на Тесла, но и на поддржувачите на „валаниот јаглен“. Според ова, би испаднало дека психопатите најмалку возат бензински пумпи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Слика на Пабло Пикасо продадена за 3,4 милиони евра

Што кажува регистрацијата?

Истата студија вели дека оние со персонализирани регистарски таблички имаат речиси три пати поголема подложност на психопатско однесување од оние со стандардни регистарски таблички. Имаат 13,8 поени наспроти 5,3 поени кај оние со нормални регистрации.

Така, ако видите златно електрично БМВ со персонализирана регистарска табличка на патот – тргнете се настрана и трчајте.