Каков ручек му приреди Путин на Лукашенко во Санкт Петербург?

Сподели со своите пријатели

По седницата на Врховниот државен совет на Федералната држава Русија и Белорусија, рускиот лидер Владимир Путин го покани својот белоруски колега Александар Лукашенко и другите учесници на седницата на работен ручек.

Loading...

Руските медиуми објавија со што рускиот претседател ги почести гостите.

На менито имаше раковини со карфиол, супа од печурки и крофни од компири.

 

 

На листата има и пастрмка маринирана во сос од брусница со павлака, бакалар со пире од грашок, говедски стек со зеленчук на скара.

Што се однесува до десертот, на гостите им беше понуден шербет од глог („сибирски ананас“) со мус од портокал и карамела печени јаболка со сладолед од лаванда.

Loading...

Присутните на ручекот можеа да ги пробаат и руските вина „Дивноморско“ (жетва 2020 и 2021 година), пренесува Спутник.

Седницата на Врховниот државен совет на Федералната држава Русија и Белорусија се одржа во замокот Константиновски во Санкт Петербург.