Каков е собирот на моќници во Давос кој е инспирација за разни теории на заговор?

Сподели со своите пријатели

Она што се случува на Светскиот економски форум (СЕФ), собир на швајцарските Алпи што се одржува на почетокот на секоја година, е целосно јавно и лудо нетранспарентно.

Loading...

Стотици новинари го следат овој настан секоја година, поголемиот дел од програмата се емитува и се пренесува во живо, а сепак е малку мистериозно што точно прават илјадници бизнис лидери, политичари, академици и активисти кога ќе се соберат во швајцарскиот планински град, пишува Grid News.

Стана предмет на теории на заговор

Се разбира, форумот со години стана предмет на теории на заговор. Всушност, тоа е местото каде што веројатно ќе ги најдете клучните играчи во секоја добра теорија на заговор, од светски лидери до бизнис лидери до шефови на разузнавачки агенции.

Тоа е настан со нејасна тема, без единствена цел, но сепак ги привлекува најмоќните луѓе во светот.

Најдоброто објаснување за тоа зошто луѓето се таму е дека другите луѓе се таму.

Политичарите, шефовите на држави и корпоративните лидери – околу 2.700 од нив – работат заедно за да го променат светот.

Овде, и критичарите на Светскиот економски форум и на самиот СЕФ имаат нешто заедничко, а тоа е сознанието дека оваа организација може да има значително глобално влијание, односно дека не се работи само за собирање куп важни луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Виена ѝ недостигаат 55.000 квалификувани работници

Не беше теоретичар на заговор кој ја измисли фразата „духот на Давос“ или го нарече СЕФ „партнер што ја обликува историјата“. Тоа беше СЕФ.

Loading...

Состанокот во сегашната форма датира од 1974 година, кога на деловна конференција организирана од швајцарски германски професор по име Клаус Шваб, беа поканети политичарите да им се придружат на корпоративните директори во планините.

Како што се проширија конференцијата и организацијата, она што некогаш беше Европски форум за управување стана Светски економски форум во 1987 година.

Настаните често се лабаво поврзани со темата избрана секоја година – овогодинешната тема е „Соработка во фрагментиран свет“ – а минатогодишната беше „Историјата во пресвртна точка: владини политики и деловни стратегии“.

Може да се претпостави зошто се одржува средбата во Давос

Групата која е секогаш тука со полна сила се бизнис лидери, што дава идеја зошто се одржува состанокот во Давос.

Според последниот годишен извештај, Светскиот економски форум носи околу 420 милиони долари приход, од кои најголем дел доаѓа од „членството“. СЕФ е непрофитна организација.

„Поголемиот дел од финансиите се обезбедени од најважните деловни субјекти во светот, кои се приклучуваат на Форумот како членови и партнери со цел да учествуваат во нашите активности“, објави WEF во 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пакистан: Бомбашот самоубиец, кој уби 101 лице во џамија, бил маскиран во полицаец

Според Асошиејтед прес, членарината и таксите за партнерство се движат од 130.000 до 921.000 американски долари, додека трошоците за учество може да се движат од бесплатни или длабоко намалени за членовите на граѓанското општество до некаде помеѓу 70.000 и 250.000 долари за компании и поединци.

Има речиси 800 партнери, според СЕФ во својот годишен извештај.

Loading...

Со делење на вкупниот приход на партнерството со бројот на тие партнери, доаѓаме до просечна цена од околу 330.000 долари.

Па зошто тие плаќаат за тоа?

Затоа што сите други го прават тоа. Има безброј панели и програми, презентации на извештаи и најави за сериозни јавно-приватни партнерства, па логично е што Давос стана нешто како фиксна точка околу која се собира голем дел од светската структура на моќ.

Русија е голем исклучок. Тие беа исфрлени од конференцијата по инвазијата на Украина по цена од над 10 милиони долари, според финансиските документи на СЕФ.

Со кого можете да сретнете во Давос?

Давос е местото каде што можете да ги најдете „готвачот и филантроп Хозе Андрес, извршниот директор на Банката на Америка Брајан Мојнихан, дизајнерката Дајан фон Фурстенберг и поранешниот министер за финансии на САД Лери Самерс во „Голс Хаус“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доживотни казни за џихадистите во Виена за напад во 2020 година

WEF привлекува деловни луѓе чии компании ги плаќаат сметките и кои можат да запознаат клиенти, партнери, инвеститори и владини лидери на едно место.

Дружењето на високо ниво се случува и квази-формално – поранешниот директор за комуникации и инвеститор на Трамп во Белата куќа, Ентони Скарамучи, повторно оваа година организираше добро пријавена забава за дегустација на вино – и приватно, при што Њујорк тајмс го опишува распоредот на еден извршен директор како „ последователни 30- минути состаноци секој ден од 7:30 до 19 часот, пред да одите на бројни вечери“.

Од истата причина зошто деловните и политичките лидери одат во Давос – затоа што сите други го прават тоа – стотици реномирани медиуми исто така доаѓаат во овој швајцарски град.

Loading...

За директорите тоа не е само можност за средба со клиенти и партнери, туку и со медиумите, особено електронските медиуми.

CNBC и Bloomberg кампуваат на конференцијата, соединувајќи широк спектар на извршни директори и мисловни лидери.

CNBC само во вторникот се пофали со 13 интервјуа на извршни директори, од Citi и Bank of America до Palantir и Qualcomm.