Како се чувствуваме, така и изгледаме: Кожата е најдобриот показател за тоа какви емоции нè совладуваат

Сподели со своите пријатели

Кожата е еден од најголемите показатели за нашата состојба на свест. Кога сме среќни и смирени, нашата кожа има чист, дури и одреден сопствен сјај и здрав изглед. Но, кога сме лути, под стрес или загриженост, тоа е и кожата; може да стане црвена, може да добиеме акни или псоријаза.

Loading...

„Во последно време, многу повеќе пациенти доаѓаат со акни и различни видови на кожни проблеми. Многу луѓе ми рекоа дека „пред пандемијата тие немаа брчки на лицето што ги имаат сега, и имаат право “, вели д-р Векслер.

 

 

 

Кога се соочуваат со стресна ситуација, надбубрежните жлезди лачат хормони, вклучувајќи кортизол, епинефрин (исто така познат како адреналин) и мали количини на тестостерон, кои предизвикуваат лавина реакции и доведуваат до прекумерно производство на маснотии, намален имунитет (што може да предизвика појава на настинки) и псоријаза) и зголемен проток на крв (што може да предизвика темни кругови и подпухналост), објаснуваат експертите.

Кортизолот исто така го распаѓа колагенот во кожата, што може да доведе до брчки. Исто така, го забавува размножувањето на клетките на кожата, што обично се случува на секои 30 дена.

Loading...

„Мртвите клетки почнуваат да се собираат, а кожата ќе изгледа безживотно“, додава др. Векслер.

Чувството на радост се манифестира и физички.

 

 

„Кога ќе се случи нешто позитивно, има ослободување на хемикалии како ендорфин, окситоцин, серотонин и допамин, т.н. хормони на среќата“, вели Дејвид Банк, дерматолог од Њујорк.

Затоа, обидете се да го држите стресот под контрола, да спиете добро, да ја негувате кожата и да се обидете барем да се опуштите со ароматични третмани ако имате стресна ситуација.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *