Како Руската православна црква регрутира шпиони во парохиите низ САД?

Сподели со своите пријатели

Руски разузнавачи се обиделе да регрутираат шпиони од црквите во САД, што довело до интервенција на ФБИ, пренесува Newsweek.

Loading...

Како што беше објавено во Форин аферс на 14 септември, ФБИ ги предупреди руските православни и грчките православни христијански парохии за можните руски напори да ги користат црквите за регрутирање.

Еден осомничен руски агент, наводно, бил подготвен да ги уценува членовите на црквата.

Рускиот огранок на Православната црква јавно ја поддржа инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин на Украина, што предизвика судир со парохиите ширум светот.

Водачот на Руската православна црква, патријархот Кирил, исто така, предизвика контроверзии околу неговите врски со Путин, како и проповедта која ги повика мобилизираните трупи „храбро да одат да ја исполнат својата воена должност“.

Андреј Солдатов и Ирина Бороган, истражувачки руски новинари кои го покриваа безбедносниот сектор со децении, напишаа во Foreign Affairs дека ги прегледале документите на ФБИ кои ги „идентификуваат и истакнуваат активностите на висок член на одделот за надворешни односи на Руската православна црква, за кого ФБИ се сомнева има врски со руските разузнавачки служби“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги посети Саудиска Арабија и ОАЕ

„Предупредувањето на ФБИ сугерира дека црквата можеби е уште потесно поврзана со режимот на Путин отколку што се сомневаат многу набљудувачи, со потенцијално значајни импликации за влијанието на Кремљ во странство“, напишаа тие.

Документите ги идентификуваат и истакнуваат активностите на висок член на одделот за надворешни работи на Руската православна црква за кој ФБИ се сомнева дека има врски со руското разузнавање.

Loading...

Во предупредувањето на ФБИ, пишува Форин аферс, се наведува дека има причини да се сомнева дека висок функционер на руското одделение за надворешни црковни односи, кој неодамна отпатувал во Америка, бил „руски разузнавач“.

Неговата цел во САД, според предупредувањето, била да регрутира свештенство од Руската православна црква и другите православни цркви, пишуваат Солдатов и Бороган.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

Службеникот, наводно, бил запрен и претресен од американски службеници за царина и гранична заштита кога пристигнал во САД во 2021 година.

Се вели дека поседува документи кои се однесуваат на руската надворешна разузнавачка служба и нејзината воена разузнавачка агенција.

Во приказната се вели дека службеникот наводно имал досиеја за членови на црквата за да ги уценува да работат за Кремљ.

„Според известувањето на ФБИ, рускиот државјанин носел и „досиеја поврзани со процесот на регрутирање на агентот“, како и досиеја за вработените во црквата, вклучувајќи детални биографски информации за нив и членовите на нивните семејства – информации за кои предупредувањето сугерира дека може да се се користат за уценување на црковните службеници да учествуваат во шпионски операции“, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ледени температури во Сибир: Измерени -58 степени целзиусови

Солдатов се појави на Си-Ен-Ен минатата недела за да разговара за неговото знаење за врските на Кремљ со Православната црква во САД.

Тој ѝ рекол на водителката Ерин Бурнет дека не само што московските агенции „нашле начин да ја користат црквата, туку и црквата очигледно била многу среќна што ќе се користи“.

Loading...

На прашањето за големината на руската разузнавачка мрежа во американските православни цркви, Солдатов рече дека „тоа е голема платформа бидејќи Руската православна црква има многу добро присуство овде во САД и всушност станува се поголема“.

Според usreligioncensus.org, има повеќе од 2.000 православни парохии во САД.