Како Русија ги направи бесмислени американските инвестиции во ПВО системите

Сподели со своите пријатели

Со создавањето на ракетите „Авангард“, Русија ги направи бесмислени американските инвестиции во системот за противракетна одбрана, рече Владимир Путин во интервјуто со новинарот Дмитриј Кисељев за „Русија 1“ и „РИА Новости“.

Loading...

„Ние, всушност, поништивме се што направија, сè што инвестираа во овој систем на ПВО“, рече Путин.

Според него, искуството со создавањето на Авангард покажало како треба да се постапува.

Хиперсоничната борбена единица Авангард е способна да лета во густи слоеви на атмосферата на интерконтинентални дострели со брзина поголема од бројот Мах за повеќе од 20 пати.

Кога се движи кон целта, единицата врши таканаречено длабоко маневрирање – и странично, преку неколку илјади километри, и вертикално.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Ова го прави апсолутно неранлив за сите системи за воздушна и ракетна одбрана.

Путин нагласи дека никој нема да ја земе предвид Русија ако не може да се одбрани.

Последиците од ова може да бидат катастрофални за руската државност, додаде тој.

Loading...

Путин првпат зборуваше за создавање хиперсонична борбена единица „Авангард“ и други нови видови оружје во своето обраќање пред Федералното собрание во 2018 година.