Како неколку шолји кафе влијаат на општата здравствена состојба?

Сподели со своите пријатели

Кафето содржи состојки кои добро влијаат врз нашето здравје, вклучувајќи го и црниот дроб.

Loading...

Ова се антиоксиданси, хранливи материи и витамини. Високото ниво на антиоксиданси, помага да се спречи појавата на разни видови на рак, на пример, рак на црниот дроб, грлото, устата, простатата, дебелото црево. Покрај тоа, кафето содржи полифеноли, растителна основа состојки силни антиоксидантни својства кои се спречи воспаление на мозокот.

Експертите на Клиниката Мајо во САД велат дека пиењето кафе може да има голем број на здравствени придобивки и штитат од појава на Паркинсонова болест, дијабетес тип 2 и болести, па дури и карцином на црниот дроб. Кафе, исто така, ја подобрува когнитивната функција и го намалува ризикот од депресија.

Една студија од 2013 година, спроведено меѓу студенти, покажа дека ризикот од самоубиство е за 45 отсто пониска кај луѓето кои испиле две за да се три чаши кафе на ден. Најголемата студија досега беше спроведена на примерок од 400.000 мажи и жени возраст од 50 до 71 и траеше повеќе од 10 години. Откриено дека кај оние кои пијат кафе се со помала веројатност да умрат од срцеви заболувања, болести на респираторниот систем, од мозочен удар, дијабетес и инфекции.

Ова се некои од хранливи материи (во износ од 250 мл кафе):

Манган – 3% од RDA (препорачана дневна доза)

Магнезиум – 2% од RDA

Калиум – 3% од RDA

Loading...

Витамин Б1 (тиамин) – 2% од RDA

Витамин Б2 (рибофлавин) – 11% од RDA

Витамин Б3 (ниацин) – 2% од RDA

Витамин Б5 (пантотенска киселина) – 6% RDA

Фосфор – 1% од RDA

Фолна киселина – 1% од RDA.