25.05.2018 11:11

Како некогаш се прославуваше Денот на младоста и роденденот на Тито? (видео)


Пред многу години 25ти мај се прославуваше масовно во поранешната СФРЈ, како Ден на младоста и роденденот на Јосип Броз Тито.

Иако Тито официјалнио бил роден на 7 мај, 25ти мај бил одбележуван како негов роденден. Централната манифестација секогаш била организирана на тогашниот воен стадион на ЈНА во Белград, каде пионири, младинци и припадници на сите родови на војската и морнарицата изведувале слетување.

Во таа прилика на Тито му беше врачувана штафета на младоста, која минувала секогаш од друго место и друга република, но секогаш масовно била пречекувана ширум градовите од некогашна Југославија.

По правило, штафетата на младоста, на Тито со пригодна честита со желби за долг живот и здравје му ја врачуваа најдобрите младинци и младинки. носењето на штафетите траело цели 42 години, до 1987 година. По смртта на тито, штафетата ја примале претседателите на тогашниот Сојуз на социјалистичка младина на Југославија.

loading...

Самата идеја потекнува од 1945 година од младината на Крагуевац чие Одделение за спорт и фискултура осмислило масовно младиснко штафетно трчање ширум Југославија. Првата штафета на Тито му ја предал Мико Трипало, тогашен претседател на Централниот комитет на Народната младина на Југославија.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments