Како изгледал Божиќ во за време на пандемија во 1918 година?

Сподели со своите пријатели

Ова не е прв божиќен празник во САД среде пандемија. Како што се приближувал Божиќ во 1918 година, луѓето биле претпазливи оптимисти, бидејќи тој зимски грип, како што понекогаш се нарекувал, се чинел малку поблаг од претходните години.

Loading...

Луѓето биле воодушевени затоа што Првата светска војна била завршена, а Америка била на победничката страна.

Тие се чувствувале како патриоти и биле подготвени да трошат пари. Биле истоштени и тажни, но и подготвени да продолжат со животот. Во исто време, грипот се ширел, пишува Слејт.

Во проектот „Influenza Encyclopedia“, кој го уредува историчарот Хауард Маркел и произведен од Центарот за историја на медицината на Универзитетот во Мичиген, весниците објавуваат дека може да се прочита за тој божиќен грип.

Овие страници брилијантно ја отсликуваат чудната мешавина на страв и оптимизам што Американците во тоа време ја чувствуваа за време на пандемијата.

Еве што читале луѓето во декември истата година.

Baltimore Sun, 4 декември 1918 година

Грипот го погодува округот и ги затвора училиштата во сите области. Мислењето на многу лекари е дека тоа произлегува директно од состанокот на окружни лекари, одржан во Јорк минатата недела. Од сите делови на округот пристигнуваат извештаи за наставници болни.

Loading...

Училиштето „Црвениот лав“ ќе биде затворено оваа година за само еден ден за време на Божиќните празници. До сега, вообичаено беше да се затвори 10 дена. Училишниот одбор одлучи да го затвори училиштето само еден ден за да го надополни изгубеното време за време на епидемијата на грип.

Milwaukee Journal, 5 декември 1918 година.

Училиштето Шорвуд е затворено во средата вечерта поради грип и ќе остане затворено сè до одморите. Домашно учење ќе биде организирано за студентите. Болницата Нунемахер побара од Црвениот крст дополнителни медицински сестри.

Епидемијата на грип може сериозно да ја наруши испораката на Божиќна пошта. Секоја пошта е засегната. Директорот на поштата Френк Х. Шуц повикува навремено испраќање на подароци и честитки.

Boston Globe, 12 декември 1918 година.

Одделот за здравство во Бостон бара мерки на претпазливост за време на посетата за да се спречи понатамошно ширење на грип за време на Божиќните празници и да се избегнат истите последици како и народот за време на прославата на Денот на победата и Денот на благодарноста.

Grand Rapids Herald, 17 декември 1918 година.

Малкумина одговорија на апелот на директорот на директорот за социјална помош на Дејвидсон да волонтираат во домови за стари лица. Медицински сестри и студенти Mt. Mercy Sisters of Mercy, 1425 Bridge Street, ги понудија своите услуги и ќе бидат ангажирани од понеделник.

Loading...

Забранети се сите социјални и воспитни функции на црквите, вклучително и Божиќни вежби, објави во понеделникот д-р. Слемони. Дозволени се само верски служби.

Здравствениот оддел во понеделникот доби извештаи дека во некои случаи киносалите прекршиле одредба со која се забранува влез на деца на возраст под 16 години.

„Сопствениците на кино не можат да прифаќаат изјави од деца или родители за нивната возраст, а оние што ќе се обидат да ја пренесат одговорноста на децата ќе бидат казнети. Нивните кина ќе бидат затворени за време на епидемијата”, рече др. Слемони.

Spokesman-Review, 20 декември 1918 година.

Госпоѓицата Елизабет Њубери, командант на моторизираната дивизија на Црвениот крст Спокан, поднесе оставка од функцијата претседател на филијалата на Спокан, Р. Г. МекКлинок во нејзината канцеларија од 1 јануари.

Иако Њубери не даде причини за својата оставка, нејзините пријатели велат дека работата е во зголемените побарувања за време на епидемијата на грип.

Извештаите за гужвата на потрошувачи во продавниците вчера стигнаа до здравствената канцеларија во градот. Д-р Андерсон ќе побара од продавниците да назначат инспектор, кој ќе одговара пред Градот и ќе биде платен од продавницата, за да се осигура дека клиентите не се задржуваат во минување.

Божиќните танци и големите забави во кафулињата сè уште се забранети. Ефектот од прославата на Божиќ е неизвесен во контролата на грипот. Со олеснување на опасноста, ограничувањата најверојатно ќе бидат укинати.

Loading...

Salt Lake Tribune, 21 декември 1918 година

Штедливоста и економијата се практикуваат во многу значителна мера во текот на оваа година, а шпанскиот грип направи алармантна штета врз бизнисот. Но, празничниот дух се прошири низ целата земја и грипот не претставува закана како пред неколку недели. Значи, американските трговци, во Јута и Солт Лејк, како и во другите делови на земјата, го поздравија своето време.

Клиентите се собираат на улиците и во продавниците на овој град, уживаат да купуваат подароци за семејството и пријателите и да го нарачаат најдоброто што постои на пазарот за празник следната среда…

Во овој период од годината сите можеме да си дозволиме да се опуштиме. Господ Бог нè благослови како нација и не мора да ги заклучуваме нашите срца и чанти за време на празниците. Но, да не заборавиме дека на Црвениот крст му требаат пари со кои ќе ја продолжи својата голема работа.

Milwaukee Sentinel, 22 декември 1918 година.

Различни патриотски и добротворни организации, кои требаше да организираат божиќни забави, сметаат дека е потребно да се одложат поради грип. Ако околностите се променат, може да биде можно да се одржат подоцна. Предвидени се многу приватни забави…

Loading...

Танците закажани за Божиќната недела во Градскиот клуб се како што следува: Вилијам Соер и неговата сопруга организираат забава за својата ќерка Поли на Бадник; Алберт Елсер и неговата сопруга организираат забава за својата ќерка Елизабета во четвртокот вечерта.

Omaha Daily Bee, 24 декември 1918 година.

Деловните интереси на градот се загрозени поради наредбата на Здравствениот одбор на сојузната држава дека токму грипот може да определи карантин. Во Омаха, најмалку 500 домови ќе бидат ставени во карантин и никој од луѓето што живеат во тие домови каде што има и нема да смее да излезе само на еден случај на грип се додека не поминат четири дена откако стивна треската.

Во моментов се печатат големи сини плочи за да се заменат сегашните „доброволни“ плочи кои само укажуваат на опасност. Казните за секое кршење на карантин ќе се движат од 15 до 100 американски долари.

Извештаите дека отсуството на војници од Форт Омаха е откажано поради грип се неточни, според командантот полковник Вуест: „Цел ден потпишував дозволи за момчињата да можат да одат дома за Божиќ и да слушнат вакви извештаи за прв пат“.

Loading...

Grand Rapids Herald, 26 декември 1918 година

Тој беше тука и сега го нема повеќе, најсреќниот, најсветлиот и најблагодарниот Божиќ што светот го видел. Доаѓа следната година, но никогаш повеќе нема да биде исто. Тоа победничко чувство, помешано со радоста и патосот што доаѓа кај секоја победничка нација, постоеше само оваа година.

Кината беа преполни, попладне и навечер. Се играа Божиќни претстави, кои секогаш ја допираат публиката. По скоро две недели хибернација на грип, децата се препуштија на филм.

Се на се, тоа беше одличен ден. Не беше премногу студено, идеална снежна покривка над градот, многу храна … Забележителен број момци во униформа што се враќаат во своите семејства. Што повеќе може да се посака?

Chicago Herald and Examiner, 30 декември 1918 година.

Loading...

За прв пат откако пораснаа, по куќата на Хенри М. Флоер и неговата сопруга Вилмета постелани се кукли, Ноеви арки, пискливи кутриња и колачиња со ѓумбир. И за прв пат, очите на детето исполнети со чудо гледаат нагоре додека се осветлува елката.

Бездетната двојка го доби целото семејство. Има само четири деца, но понекогаш се чини дека ги има дваесет. Тие дојдоа да живеат во семејството Фаулер откако нивните родители починаа од грип во октомври.

Oregon Daily Journal, 2 јануари 1919 година.

На крајот на оваа недела може да се очекува нагло зголемување на бројот на случаи на шпански грип, со соодветно зголемување на стапката на смртност пет дена подоцна, заклучи др. A. C. Seely, државен службеник за здравство.

Од сите јавни собири, според др. Сили, танцот придонесува најмногу за зголемувањето на бројот на случаи. Голем број на луѓе го занемаруваат карантинот, некои случајно, некои намерно.

„Сè додека секој граѓанин не размислува за своите соседи колку за себе, сè додека невнимателно продолжи да кива, кашла и плука, неволјите ќе продолжат“, предупреди др. Сили.

Loading...

Toledo Daily Balde, 15 јануари 1919 година

Поделбата на портокали и забава за 7.000 деца од Толедо, планирана од Херберт В. Ланкашир од автомобилската агенција Доџ Брос, е одложена на неодредено време.

Ланкашир ја откажа забавата за да спречи ширење на грип. Забавата првично беше планирана за Божиќ.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *