Како да го промените животот на подобро за 28 дена?

Сподели со своите пријатели

Ако се чувствувате уморни, безволни, песимистички и едноставно копнеете по некоја промена, испробајте го овој предизвик, кој со мали промени внесува повеќе енергија во животот.

Loading...

Најдобро од сè, за овие активности ви требаат само неколку минути на ден.

Ден 1: Одвојте 5 минути за да го одморите мозокот

Поставете аларм во одредено време пет пати во текот на денот за потоа да го исклучите мозокот. Можете да ги затворите очите и да се одморите, да седите надвор и да ги гледате дрвјата.

Само пет минути релаксација, одморот може да има големо значење за психата, моќта на концентрацијата и расположението, пишува MSN.

 

 

Loading...

Ден 2: Додадете вкус на водата

Пиењето вода во текот на денот помага во крвниот притисок, здравјето на зглобовите. Дополнително, може да помогне во намалување на непотребното грицкање.

За поттикнување на хидратацијата, нутриционистката Стефани Сасос препорачува да додадете еден од додатоците во нејзината вода: боровинки, портокали, босилек, краставица, нане, грејпфрут, лимон или лимета.

Ден 3: Зачленете се на курс за виртуелен танц

Една од придобивките на физичкото растојание е што, со толку многу обуки што сега се пренесуваат преку интернет, вашите избори веќе не се ограничени на часови во вашата локална спортска сала.

Ако отсекогаш сте сакале да пробате африкански или боливудски танц, сега е вашата шанса.

Ден 4: Купете растение

Зеленилото инспирира живот. Покрај тоа, студиите откриле дека гледањето на растенијата во близина може да го намали стресот и да го подобри расположението.

Loading...

 

 

Ден 5: Гледајте филм навечер

Свртете ги сите фотелји во дневната соба кон ТВ, направете пуканки и сместете се исто како да сте во кино. Изберете нешто добро за гледање, облечете се убаво и имитирајте излегување, но без вознемирувачки одвлекување внимание со вас.

Ден 6 и 7: Направете нешто

Постои причина зошто продажбата на боенки за возрасни се зголеми за време на пандемијата: Понекогаш разиграната, фокусирана забава може да ги олесни умот и грижите. Секое креативно хоби ќе има сличен ефект.

Ден 8: Повикајте стар пријател

Loading...

Поврзете се со некој со кого сте се договориле во минатото и запомнете ги вообичаените работи и зошто сте станале пријатели на прво место. Во време кога сме физички дистанцирани од другите, неизмерно е важно одржувањето на односите со луѓето што ги сакаме.

Ден 9: Не јадете месо

Истражувањата покажуваат дека исхраната базирана на растителна основа може да го намали ризикот од срцеви заболувања и да ви помогне да живеете подолго. И тоа е подобро за планетата. „Започнете со само еден ден“, предлага нутриционистот Шенон Витингем.

 

 

Loading...

Ден 10: Правете склекови

Склековите се една од најдобрите вежби за градење сила во градите, трицепсот, рамената и не ви е потребна опрема.

Ден 11: Наполнете ги залихите за чистење

Направете список на средства за чистење кои не ви се допаѓаат и сите скршени или најнови алатки што треба да се заменат.

Чистењето ќе биде поудобно, а животот ќе биде поорганизиран.

Loading...

Ден 12: Играјте некоја друштвена игра

Сетете се како изгледаше забавно порано, без сеприсутни екрани и запомнете колку смешни можат да бидат ваквите игри со членовите на семејството.

Ден 13 и 14: Претворете ја просторијата во оаза

Смирувачката околина за спиење е важна, но е повеќе од удобност на вашиот душек. Бидете задоволни и со текстурите на вашите корици. Ако вие или вашиот партнер вртите многу ноќе, обидете се со посебни ќебиња или поголем кревет).

 

Loading...

 

Ден 15: Не проверувајте ги социјалните мрежи

Тие можат да бидат одлични за поврзување, особено кога не можете лично да гледате пријатели или семејство. Но, бескрајното скролање може да ве исцрпи. Оддалечете се од вашиот мобилен еден ден.

Ден 16: Пробајте нов рецепт

Доброто расположение започнува од стомакот, а новото гастрономско задоволство и неговата подготовка ќе ви го збогатат денот на најдобар можен начин.

Loading...

Ден 17: Грижете се за вашето здравје

Ако сте го занемариле вашето физичко и ментално здравје поради пандемијата, не правете го тоа повеќе, туку закажете состанок со лекар.

Ден 18: Расположи се со мирисот

Наместо свеќа, користете дифузер со есенцијално масло за да создадете специфична вибрација во вашиот простор. За релаксација, пробајте масло од лаванда, камилица или еукалиптус. За поголем фокус и енергија, ментата или грејпфрутот добро функционираат.

 

Loading...

 

Ден 19: Направете велнес вечер

Наполнете ја кадата и договорете се со вашиот партнер како ќе се масирате едни со други. Ставете миризливи свеќи, подгответе креми и пуштете релаксирачка музика.

Ден 20: Внимавајте на вашето држење на телото

тоСвиткување ви штети и вие самите го знаете тоа. Значи, поправете се, бидејќи на тој начин ќе имате поголема самодоверба.

Ден 21: Пејте

Според истражувањето, пеењето со група луѓе во организмот го стимулира ослободувањето на хормоните на среќата и љубовните хормони – серотонин и окситоцин.

Ако немате со кого да пеете, пејте сами, на пример – додека се туширате или готвите вашето омилено јадење, сигурно ќе се чувствувате подобро и посреќно.

 

 

Ден 22: Почнете го утрото со секс

Без разлика дали достигнувате оргазам или не, сепак ќе имате неверојатни здравствени придобивки од сексот, вклучително и зголемување на допамин и серотонин, познати како „среќни хормони“.

Ден 23: Прилагодете ги вашите активности

Поедноставете го вашиот живот откажувајќи се од сите активности што повеќе не одговараат на вашата визија за животот. Ќе се фокусирате на активности кои ја лекуваат вашата душа или имаат јасна цел.

Loading...

Ден 24: Напишете дневник по неколку минути секој ден

Се фокусирате на водење дневник, популарна техника за благодарност што трае само неколку минути на ден.

Ден 25: Не заборавајте да ја признаете негативата

Важно е да запомните дека ако сте пооптимистични, тоа не значи дека ќе шетате со розови очила. Иако е добро за нашето ментално здравје да изгледаме позитивно низ животот, непризнавањето на негативната може да не вознемири на долг рок.

 

 

Loading...

Ден 26: Вежбајте благодарност

Може да биде ситница, како да смеете дете и може да биде нешто важно во вашиот живот.

Бидете благодарни затоа што не можете да ги „премотате“ тие моменти како филмска лента.

Ден 27: Легнете порано

Избегнувајте активности кои бараат сериозно размислување пред спиење. Во просторијата каде што престојувате, исклучете ги светлата. Чувајте го свежо во спалната соба. Истегнете се малку пред да одите во кревет.

Ден 28: Галете се со домашното милениче

Една нова студија спроведена од португалски психијатри потврди дека мачките и кучињата можат во голема мера да ги ублажат тешките депресивни состојби кои не се под влијание на конвенционалната терапија.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *