Како богатите Руси ја заобиколуваат забраната за летови на ЕУ?

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги забрани руските летови во нејзиниот воздушен простор поради инвазијата на Москва на Украина, но руските патници сè уште ги посетуваат земјите на ЕУ.

Loading...

Руските туристи би можеле да патуваат до различни дестинации на ЕУ со едноставно возење преку северозападната граница на земјата до Финска и минувајќи низ меѓународниот аеродром Хелсинки-Вантаа.

Од забраната за летови во ЕУ, Финска стана клучен транзитен центар за руските туристи, толку многу што нивните луксузни автомобили се паркирани во гаража на аеродромот во Хелсинки, објави АФП во вторникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Путин најде жртвено јагне, целата вина ќе ја префрли врз него“

„Аеродромот во Хелсинки моментално гледа многу руски туризам“, изјави за AFP финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто.

Ова е случај откако Русија ги олесни патните ограничувања поради Ковид на 15 јули, што го зголеми сообраќајот на граничните премини за 80% за само еден месец од јуни.

Ситуацијата налути многу Финци, на кои им е тешко да прифатат Руси да одат на одмор во Финска додека Кремљ сè уште е во војна со Украина.

Финска планира да ги ограничи руските туристички визи од 1 септември, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи објавено минатата недела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ разгледува нови санкции против Иран

Сепак, Русите сè уште можат да влезат во Финска со визи издадени од други земји на ЕУ во Шенген зоната.

Loading...

Како што е сега, две третини од Русите преминуваат во Финска преку нејзината источна граница со визи издадени од други земји на ЕУ, изјавија финските граничари за Франс прес.

„Тие доаѓаат овде со шенген визи издадени од различни земји, а потоа продолжуваат низ аеродромот во Хелсинки“, рече Хаависто.

Според правилата на Шенген, Финска не може еднострано да одбие влез на оние со валидни визи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британското разузнавање: Русија се соочува со дилема

Министрите за надворешни работи на ЕУ следната недела треба да разговараат за забрана на визите во целиот регион за руските граѓани, но тие не мислат дека тоа е добра идеја за сите земји-членки, бидејќи може да има некои кои сакаат да избегаат од режимот на Владимир Путин.

„Ова не е војна на рускиот народ, туку војна на Путин“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц минатата недела на прес-конференција, пишува „Инсајдер“.