22.05.2019 10:31

Кафето како превенција од рак на дебелото црево


Истражувањето предводено на Универзитетот на Калифорнија сугерира дека личностите кои редовно пијат кафе имаат помал ризик од заболување од рак на дебелото црево, пренесуваат медиумите.

Резултатите објавени во стручното списание „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention“ соберени од 5.145 пациенти со рак на дебело црево и 4.097 здрави испитаници од контролна група.

loading...

Откако во предвид биле земени ид руги познати предизвикувачи на рак, научниците пресметале дека личнсотите кои дневно пијат од 102 шолји кафе имаат просечно 26% помал ризик од заболување од рак на дебело црево.

Личнсотите кои пијат по 2,5 шолји кафе им прети до 50% помал ризик за овој тип карцинот.

Намалувањето на ризикот било присутно кај сите пациенти кои редовно пиеле кафе, без оглед на тоа каок кафето било приготвувано или преработено.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments