Јужна Кореја повикува на подобрување на врските со Јапонија

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја мора да ги надмине историските спорови со Јапонија и да постигне мир со Северна Кореја како клучни чекори кон зајакнување на стабилноста и безбедноста на северноазискиот регион, изјави денеска јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол.

Loading...

Јун ги даде забелешките на церемонијата по повод крајот на јапонското колонијално владеење над Корејскиот полуостров во 1945 година, додавајќи дека Токио стана партнер во борбата против заканите по глобалната слобода и ги повика двете нации да ги надминат споровите кои датираат од тие денови.

„Кога односите на Кореја и Јапонија се движат кон заедничка иднина и кога мисиите на нашето време ќе се усогласат, врз основа на нашите заеднички универзални вредности, тоа исто така ќе ни помогне да ги решиме историските проблеми“, рече Јун.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познати добитниците на Нобелова награда за хемија

Односите меѓу сојузниците на САД се затегнати со спорови и корејски обвинувања дека Јапонија ги принудувала жените да работат во воени бордели за војската, а Јун, конзервативецот кој ја презеде функцијата во мај, вети дека ќе ги подобри врските со Јапонија.

Тој повика на широка соработка во областите кои се движат од економијата и безбедноста до социјалната и културната размена за да придонесе за меѓународниот мир и просперитет.

Јун, исто така, го повтори своето ветување дека ќе обезбеди голема помош за Северна Кореја доколку Пјонгјанг престане да ја развива својата нуклеарна програма и започне „вистински и суштински“ процес на отстранување на таквото оружје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Сомалија се поголем број деца умираат од глад

„Ќе спроведеме обемна програма за храна, ќе обезбедиме инфраструктурна помош за производство, пренос и дистрибуција на електрична енергија, ќе спроведеме проекти за модернизација на пристаништата и аеродромите за меѓународна трговија“, рече Јун.

Тие се исто така подготвени да помогнат во зголемувањето на земјоделската продуктивност на нивните соседи, да ги модернизираат болниците и медицинските установи и да преземат чекори за меѓународни инвестиции и финансиска поддршка.

Loading...

Северна Кореја го обвини Југот за предизвикување на појава на Ковид-19, што Сеул го негира и се чини дека се подготвува да тестира нуклеарно оружје за прв пат од 2017 година, во услови на застој во разговорите за денуклеаризација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Двете нации технички сè уште се во војна, бидејќи нивниот конфликт во 1950-1953 година заврши со примирје, а не со мировен договор.